Щракна ли капанът на облака за бизнеса
Масовото прекачване ИТ инфраструктура към непознати облачни услуги наподобява се оказа неверен ход за компаниите (снимка: CC0 Public Domain)
Решението на бизнеса да изостави личната си ИТ инфраструктура в интерес на облака наподобява не беше добра концепция. Компаниите, които се изкушиха да спестят средства за хардуер и неговата поддръжка и да реалокират цялата си инфраструктура в облаците на външни снабдители, в този момент са принудени да заплащат на интернет колосите, които ги имат и чиито услуги постоянно и бързо нарастват.
Масовото прекачване от фирмите по света на тяхната ИТ инфраструктура към непознати облачни услуги се оказа неверен ход. След като отхвърлиха да поддържат своя личен хардуерен и софтуерен стек, компаниите бяха изправени пред непрестанно възходящи разноски за облака, макар че тази скица беше (и продължава да бъде) показана от притежателите на облаци като ефикасен метод фирмите да понижат разноските си, сочи изследване на английската облачна компания Civo, за което оповестява The Register.
Според обявата, ИТ админите съществено се замислят дали прехвърлянето на инфраструктурата на фирмите им към облаци на трети страни е било финансово целесъобразно. Единственото озадачаващо е, че сходни въпроси се задават от ИТ хора, а не от финансови или изпълнителни шефове.
Числата не лъжат
Експертите на Civo са интервюирали няколко организации, които са изоставили личната си ИТ инфраструктура в интерес на облачна услуга. Резултатите от изследването сочат, че над 33% от интервюираните считат сходен преход за, меко казано, неефикасен от позиция на усъвършенстване на фирмените разноски.
Над 50% от интервюираните акцентират, че изборът на облак води до увеличение на разноските за ИТ инфраструктура. Само че в този момент това не е техният личен хардуер и програмен продукт, а сървъри, ситуирани в отдалечени центрове за данни и притежавани от външни компании.
Основното неодобрение е към трите най-големи играча на международния заоблачен пазар – американските корпорации Amazon, Microsoft и Гугъл, които през първото тримесечие на 2024 година (1 януари – 31 март) държат надлежно 31%, 25% и 11% ( данни от Statista.com). С други думи, единствено три корпорации от единствено една страна в света имат 67% от международния пазар на облачни услуги.
В отчета на Civo се споделя, че и трите основни доставчика са нараснали доста цените на своите услуги. Като образец се показва главен клъстер с три възела с 200 GB непрекъснато предпазване и 5 TB трафик. В Microsoft Azure цената на такава настройка се усили от $1278,58 през 2022 година на $1458,68 през 2024 година През същия интервал Гугъл увеличи цените от $1107,61 на $1250,35, до момента в който Amazon ги подвигна от $1142,46 на $1234,59.
Поскъпване, по-бързо от инфлацията
ИТ админите на компании, които избраха облака пред личната инфраструктура, имаха вяра, че възвръщаемостта от този метод ще се усили с времето, т.е. потреблението на облачни услуги ще бъде по-изгодно финансово. Но, както написа The Register, действителността се оказа напълно друга.
Примерът, даден в отчета на Civo, ясно показва, че цените на облачните услуги порастват по-бързо от инфлацията, която в Съединени американски щати в края на 2023 година е била по публични данни към 4,1%. В същото време тарифните проекти на облачните компании не бяха усъвършенствани през посочения интервал, няма никакви нови варианти, които по някакъв метод биха оправдали нарастването на цените в очите на клиентите.
Последният заплаща сметката
Джон Дейвид-Ловлок, вицепрезидент по разбори в изследователската компания Gartner, бързо откри опрощение за настоящите операции на цените на облачните услуги. „ Контролът на разноските, основан на оперирането на центрове за данни в огромни мащаби, беше част от първичното маркетингово предложение и през последните 15 години се изплати: цената на облачните артикули беше постоянна и или понижа, или бяха добавени нови функционалности на същата цена ”, споделя той, представен от The Register.
Но нещата се трансформирали доста през последните години. „ Бързото повишаване на разноските за сила след пандемията, съчетано с възходящите разноски за дипломиран ИТ личен състав, значи, че облачните услуги са под нов напън, прехвърляйки тежестта на разноските от центъра за данни към доставчика на платформата, от доставчика на платформата към доставчика на програмен продукт, и в последна сметка от доставчиците на програмен продукт към клиентите ”, добави Дейвид-Ловлок.
С други думи, увеличените разноски на облачните компании към този момент се заплащат от техните клиенти, които през цялото време желаеха не да харчат, а да икономисват.
И трите американски облачни колоса, упоменати в отчета на Civo, са наясно със наличието му. Гугъл и Microsoft не разясняват изводите от изследването. Междувременно проговори представител на неназован център за данни.
Според него, цифрите в отчета са “взети от въздуха ”, а клиентите на облачните услуги имат доста благоприятни условия да спестят пари, в това число посредством „ потребление на резервирани инстанции ”.
Amazon Web Services, водачът на световния заоблачен пазар, за разлика от своите съперници, въпреки всичко реши да не пренебрегва отчета на Civo. „ Доставчиците постоянно популяризират своите ИТ услуги, като съпоставят цените си с нашите, което в последна сметка предизвиква спомагателна ценова конкуренция. AWS понижи цените 134 пъти от стартирането си през 2006 година ”, споделят от компанията.
AWS твърди, че услугата продължава да понижава цените, до момента в който „ непрестанно усъвършенства своята надеждност, досегаемост, сигурност и продуктивност ”. „ В същото време AWS предлага принадлежности за ръководство, които улесняват клиентите да следят и усъвършенстват разноските си в облака ”, акцентират от компанията.
Да бяхте помислили преди този момент
Фактът, че облачните услуги, примамили в мрежите си хиляди компании по света, които останаха без инфраструктура, в последна сметка ще стартират да покачват цените си, беше повече от явен и то от много време насам.
Анализаторската компания Canalys разгласява прогноза още през 2022 година, че цените на облачните услуги може да скочат с една трета в обозримо бъдеще. Но в този момент, две години след публикуването на тази прогноза, анализаторите считат, че фирмите към този момент няма да могат да излязат от облачната хватка. Това мнение се споделя по-специално от Джон Дейвид-Ловлок от Gartner.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ