Politico: Македонката Р. Шекеринска или българката Мария Габриел, коя от двете ще бъде дясната ръка на шефа на НАТО?
Марк Рюте, досегашният министър-председател на Холандия, който през октомври ще поеме поста общоприет секретар на НАТО, в този момент изследва биографиите на политиците, които се кандидатираха за неговата „ дясна ръка “ в Алианса.
Анонимни чиновници на НАТО споделиха пред " Политико ", че се чака оставката на сегашния заместник-генерален секретар на НАТО Мирче Гьоан, с цел да може той да се кандидатира на президентските избори в Румъния през ноември, заради което ще би трябвало да се търси някой който ще го размени на този пост в Северноатлантическия алианс.
Високопоставен представител на НАТО от Западна Европа, който настоя да остане неизвестен, сподели пред " Политико ", че има консенсус измежду западните съдружници новият заместител на Рюте да е от района на Източна Европа.
„ Тази позиция може доста елементарно да бъде заета от жена от Източна Европа “, сподели пред Politico Оана Лунгеску, някогашна говорителка на НАТО, като напомни, че преди да бъде определен сегашният общоприет секретар Рюте, е имало опити жена да оглави Алианса..
Според изказвания на дипломати и представители на НАТО необятно се спряга името на Радмила Шекеринска, някогашен македонски министър на защитата, която беше оценена като съвършен претендент от Майда Руге, старши помощник по външните работи в Европейския съвет, профилирана за Балканите.. Ако бъде определена за заместител на Рюте, тя ще стане първият върховен чиновник на НАТО от Западните Балкани.
Съперник на Шекеринска ще бъде Мария Габриел, някогашен вицепремиер на България и някогашен еврокомисар, а кандидатурата й бе доказана от двама чиновници, добре осведомени с проектите на този български политик.
Фактът, че има клюки по отношение на възможния избор на Габриел за " дясна ръка " на Рюте, беше доказан и от Лунгеску, само че Габриел не отговори на запитванията за коментар по тази тематика, изпратени до нея от Politico.
И нашата, и делегацията на България в НАТО обаче отхвърлиха личен коментар по тематиката.
От друга страна, макар че Шекеринска и Габриел се считат за любимци за този пост, е допустима и кандидатурата на Кришянис Каринш, някогашен латвийски министър председател, който даже искаше да оглави Северноатлантическия пакт преди избирането на Рюте.
Превод по непознати медии