Мантинелите по българските пътища – защита или илюзия за сигурност?

...
Мантинелите по българските пътища – защита или илюзия за сигурност?
Коментари Харесай

Опасни ли са мантинелите по българските пътища?!

Мантинелите по българските пътища – отбрана или заблуда за сигурност?

Въпросите за успеваемостта на мантинелите по българските пътища още веднъж излизат на дневен ред след тежка злополука на автомагистрала „ Марица “, при която почина 19-годишен юноша, а 13-годишно дете се бори за живота си.

По време на случая микробус минава през разграничителната мантинела, навлиза в насрещното придвижване, след което пробива и страничната бариера, излиза от пътното платно и се прекатурва.

Липса на дейно обезопасяване?

В предаването „ Здравей, България “ специалистът Владимир Тодоров от Асоциацията на потърпевшите при произшествия съобщи, че сходни произшествия повдигат съществени въпроси за качеството и поддръжката на пътната инфраструктура.
„ Недопустимо е дни след злополука железата от мантинелите да остават по пътя, без зоната да бъде обезопасена “, уточни Тодоров.

Слаби мантинели и ниска степен на отбрана

По думите му, способността на съществуващите мантинели да спрат транспортни средства е извънредно незадоволителна, изключително при високи скорости:

„ Фактът, че автомобил е минал през две загради, приказва за ниска степен на задържане. На автомагистрали мантинелите би трябвало да са от най-голям клас – двуредови, с по-гъсто ситуирани опори – на всеки 2, а не на всеки 4 метра. “

Бетонните огради – по-сигурна опция?

Като решение специалистът предлага потреблението на бетонни защитни структури, които към този момент се употребяват в редица европейски страни.
„ Бетонните огради се слагат елементарно, устоят дълго и имат специфична форма, която връща автомобила назад в платното при удар, вместо да го изхвърля отвън пътя “, изясни Тодоров.

 

Изводът е явен:
При високи скорости, каквито са нормални по автомагистралите, мантинелите би трябвало да бъдат не просто присъстващи, а функционално ефикасни и поддържани по модерни стандарти. В противоположен случай, те могат да се окажат единствено заблуда за сигурност – с трагични последствия.

Източник: fakti.bg

 

Източник: razkritia.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР