Манчестър Сити и Ливърпул напълно оправдаха очакванията за вълнуващ четвъртфинален

...

Целунат от реферите Ливърпул затри Сити в ШЛ

Манчестър Сити и Ливърпул изцяло оправдаха упованията за трогателен четвъртфинален реванш в Шампионската лига. Мърсисайдци съумяха да осъществят цялостен поврат на „ Етихад” и да завоюват с 2:1 в мач, който обаче ще стане в историята с извънредно противоречиво решение на испанския рефер Матеу Лаос, който шокиращо анулира гол на Лерой Сане за засада при резултат 1:0 за „ гражданите”.

С общ резултат 5:1 в двата мача „ червените” откриха място в топ 4 на шампионата, само че през първата част бяха тотално прегазени от противника си, който в действителност бе повярвал в чудото. Габриел Жезус даде задатък на домакините още във 2-ата минута, а в случай че попадението на Сане бе прието, обстановката за Ливърпул можеше да бъде напълно друга. Показателен за надмощието на Сити бе фактът, че за първите 45 минути играчът на гостите, с най-вече опита за пас бе вратарят Лорис Кариус.

След паузата обаче „ червените” демонстрираха какъв брой смъртоносно може да бъде атакуващото трио Мохамед Салах-Роберто Фирмино-Садио Мане, като първите двама вкараха решителните попадения.

Срещата имаше ужасяващо начало за гостите и мечтаното такова за домакините. Още във втората минута Върджил ван Дайк се сложи в сложна обстановка и притиснат от Рахийм Стърлинг до тъчлинията сбърка с паса напред. Фернандиньо пресече, след това пусна вдясно за Стърлинг, до момента в който холандският футболист на Ливърпул към момента претендираше за осъществен фаул. Бившият състезател на мърсисайдци подбра съвършения миг, с цел да сервира топката за непокрития към точката на дузпата Габриел Жезус, който прониза долния ляв ъгъл зад Лорис Кариус – 1:0.

Страхотният старт въодушеви доста съществено „ гражданите” и до почивката те бяха пълновластни господари на терена, до момента в който Ливърпул бе заставен да играе в глуха отбрана. Много постоянно играчите в червени екипи просто изритваха топката напред към Мохамед Салах, с което съвсем всичките им опити за офанзиви умираха в зародиш.

Дълго време играчите на Ливърпул някак удържаха под жестокия натиск, само че към края на полувремето започнаха да се появяват пробойни. В 39-ата минута Кевин де Брюин с превъзходен пас откри Бернардо Силва отдясно в наказателното поле, а португалецът с чудесна поредност от финтове излъга Анди Робъртсън, а след това стреля рисково и неопределено по диагонала.

Далеч по-опасно за гостите бе осъществяването на Бернардо Силва в 41-ата, когато пред наказателното поле португалецът внезапно сви във вътрешността, а след това стреля фалцово. Топката мина над Милнър, Деян Ловрен я закачи леко с глава в опит да почисти, след което тя разтресе десния дирек.

Секунди по-късно пристигна и извънредно грубата неточност на съдиите. Де Брюин изпрати дълга топка в пеналта на Ливърпул, Кариус излезе и я боксира. Тя се удари в Милнър и стигна до намиращия се пред съвсем празната врата Лерой Сане, който я прокара през краката на Анди Робъртсън. Реферите шокиращо анулираха попадението поради засада, каквато мъчно би могла да бъде налице поради присъединяване на Милнър в цялата обстановка.

Едва в заключителните секунди преди паузата Ливърпул сподели освен това в собствен жанр. Окслейд завоюва топката наоколо до наказателното поле на Сити, а след това комбинира със Салах. Звездата на „ червените” го изведе на скорост в пеналта, където англичанинът съумя да финтира излезлия Едерсон, но след това нямаше късмет да стреля тъкмо съвсем от аутлинията.

Заради тази неправда съвсем всички играчи на домакините наобиколиха Матеу Лаос след края на полувремето, а техният управител Гуардиола сякаш отиде да ги подкани да влизат в съблекалнята, само че в същото време насочи най-красноречивите реплики и жестове към арбитъра. Заради дейностите си наставникът на „ гражданите” трябваше да догледа мачовете от трибуните.

Второто полувреме още веднъж започва с по-активна игра на Сити, само че този път ситуациите пред Кариус липсваха, а Ливърпул в същото време успяваше да задържи топката надалеч по-дълго в свое притежание. Всъщност мърсисайдци нанесоха нечовечен удар по упоритостите на „ гражданите” още с първата си рискова офанзива след подновяването на играта.

В 56-ата минута Окслейд-Чембърлейн започва контраофанзива, като пусна по трева за Мохамед Салах, който бе изскочил на върха на офанзивата. Египтянинът мигновено продължи вдясно за Садио Мане, който мощно спринтира около Аймерик Лапорт. Френският бранител нямаше по какъв начин да го спре, по тази причина Фернандиньо искрено опита да събори нападателя на съперника. Дори мощно разтърсен, Мане продължи да преследва топката и по този начин принуди вратарят Едерсон да избива. Така топката се озова у непокрития Салах, който с голямо самообладание я копна над върналия се да брани голлинията Николас Отаменди - 1:1.

Тонусът в играта на "небесно сините " несъмнено спадна, въпреки че те продължиха да пробват да отбележат. В 69-ата минута централният бранител Аймерик Лапорт изненадващо се оказа покрай попадение, откакто опита мощен шут от отдалеченост, а Деян Ловрен подложи глава и рикошетът тотално промени посоката на топката. За жал на Сити тя мина на сантиметри над гредата и излезе в корнер.

Ливърпул нанесе втория си пестник в 77-ата минута, когато Николас Отаменди се оказа притиснат от Роберто Фирмино до наказателното поле и загуби топата. "Деветката " на гостите мигновено потегли във вътрешността, погледна къде е вратата и с до болежка акуратен изстрел откри долния ляв ъгъл. Вратарят Едерсон нямаше никакви шансове - 1:2.

Оттук до края всичко беше ясно - "гражданите " бяха изправени пред непостижимата задача да отбележат 5 гола в оставащите минути и обратът към този момент бе отвън опциите им.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – ЛИВЪРПУЛ 1:2 (0:3 в първия мач)

1:0 Габриел Жезус 2'

1:1 Мохамед Салах 56'

1:2 Роберто Фирмино 77'

Ман Сити (3-1-3-3): Едерсон – Кайл Уокър, Николас Отаменди, Аймерик Лапорт – Фернандиньо – Бернардо Силва (74' - Илкай Гюндоган), Кевин де Брюин, Давид Силва /к/ (66' - Серхио Агуеро)- Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус, Лерой Сане

Мениджър: Хосеп Гуардиола

Ливърпул (4-3-3): Лорис Кариус – Трент Алексадър-Арнолд (83' - Натаниъл Клайн), Деян Ловрен, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Алекс Окслейд-Чембърлейн, Джорджинио Вайналдум, Джеймс Милнър /к/ - Мохамед Салах (89' - Дани Ингс), Роберто Фирмино (81' - Рагнар Клаван), Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп