Македония трябва да се казва Югозападна България, но никой няма

...
Македония трябва да се казва Югозападна България, но никой няма
Коментари Харесай

Проф. Божидар Димитров: Македония да се казва Западна България

Македония би трябвало да се споделя Югозападна България, само че никой няма да го одобри. Нашето искане да няма географско определение в името е поддържане на политика, почнала още от президента Първанов - той предизвести за това. Това напомни в студиото на "Канал 3 " историкът професор Божидар Димитров.

"Румен Радев просто поддържа една към този момент направена политика, не от Бойко Борисов - той беше основен секретар на Министерство на вътрешните работи тогава. Аз също подкрепям това мнение. Македонският институт в България възприема името да е Вардарска Македония ", разясни историкът по отношение на коментираното в Гърция мнение, изразено от президента Радев при визитата му в Македония.

На въпрос на водещата Мая Костадинова дали България не е трябвало да включи въпроса за името в утвърждавания контракт с Македония, Божидар Димитров сподели: "Веднага желая да кажа, че ние сме признали Република Македония под конституционното ѝ име през януари 1991 година и оттук насетне няма накъде да мърдаме ".

Според него заслугата на премиера Бойко Борисов е в тласъка, който е дал за "ребългаризацията на Македония ", за което проф. Димитров призна, че му завижда.

Историкът разгласи и първото нещо, което новото професорско придвижване в България ще направи: "Да приключи гражданската война в България, почнала от 1919 година и продължаваща до през днешния ден. "

Той уточни като нейни прояви и развихрилите се в Народно събрание разногласия за комунизма и фашизма, за националния съд, което докара и до свалянето през днешния ден на заместник-председателя на Парламента Жаблянов.

"Тук тя (гражданската война) не е единствено вербална, избухва и в горещи интервали. Трябва да я прекратим. Ще създадем като испанците: един мемориал, ще съберем там костите на всички - фашисти, комунисти, и край. След като испанците съумяха, откакто гърците съумяха - те водиха тежка революция до 1949 година ", напомни историкът.

Той удостовери, че на 5 март ще бъде образувано професорско придвижване, а не партия.

"Не върша партия - Неправителствени организации, не желая Нобелова премия за мир, защото е казано, че в случай че човек може да направи партия от 5 професора, а аз - от 200, ще получи Нобелова премия ", обясни проф. Димитров.

На въпрос дали придвижването ще бъде припознато от ГЕРБ на Бойко Борисов, проф. Димитров отвърна: "Какво значи да бъде припознато? Нали това е задачата на упражнението - да се предложат на ръководството професори, положителни мениджъри, хора от занаята, а не фризьорки. "

Движението ще се разгласи твърдо за президентска република в България, безапелационен е историкът. Последните словесни офанзиви сред премиера Борисов и президента Радев са следващ образец за нуждата от въвеждането на президентска република, защото парламентарната република "се е изчерпала ", по мнението на професора.

"Една от аргументите да настояваме за президентска република е и тази - не може първите двама мъже в страната да се карат като младежи. Защо Радев ще задава въпроси към Борисов, да не е публицист ", попита Божидар Димитров.

Той разкритикува дрязгите в Парламента по исторически тематики, които го отклоняват от главната му функционалност - законотворството. "Имам кардинална позиция с какво би трябвало да се занимава Парламентът - да кове закони. Забелязахте ли през последните 2 седмици с какво се занимава? С исторически проучвания - кой е военачалник Луков, за Луковмарш, за националния съд, за Васил Левски ", посочи историкът пред "Канал 3 ".

Той предложи на депутатите да одобряват закон за българското поданство, и приведе образец: "Никой не видя, че президентът е дал българско поданство за предходната година на 3380 души - което е 4 пъти по-малко от предната година, което така и така е малко. В същото време унгарците и румънците одобряват по 500 000 души годишно ", сподели Божидар Димитров.

Тази доста значима тематика позволява както демографската рецесия, по този начин и рецесията с дефицит на работна ръка в България.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР