Любослав Костов: Нужните средства може да се вземат от капиталовата

...
Любослав Костов: Нужните средства може да се вземат от капиталовата
Коментари Харесай

Търсят 200 милиона лева за 10% ръст на заплатите

Любослав Костов: Нужните средства може да се вземат от финансовата стратегия
Българските синдикати упорстват за доста по-голямо нарастване на заплатите в обществения бранш от плануваното в Бюджет 2025. КНСБ предлага заплатите в министерствата и другите ведомства да набъбнат с 10 вместо с плануваните 5%, като за задачата в бюджета би трябвало да бъдат планувани спомагателни 200 милиона лв.. Това заяви за " Телеграф " основният икономист на синдиката Любослав Костов.

" Настояваме да се върнат 10-те %, по този начин, както беше записано във разновидността на проектобюджет 2025 на служебния кабинет ", изясни Костов. Според него това нарастване е належащо, защото дава отговор на динамичността на приходите в частния бранш, до момента в който 5% не водят до значителен растеж на покупателната дарба.

Предложението на КНСБ се отнася за всички звена в обществения бранш, където няма специфична политика по приходите, каквато да вземем за пример съществува за учители, военни и служители на реда.
Конкретни потребности от финансиране
Главният икономист на КНСБ в детайли изброи къде тъкмо са нужни спомагателни средства:

" За разноските за личен състав в Министерството на здравеопазването, за учебно и детско опазване на здравето трябват към 20 милиона лв.. За градски превоз са нужни 29 милиона лв. в София, 6,5 милиона лв. във Варна и 700 000 лв. в Русе. Тези пари минават под формата на дотация, само че действително отиват за заплати на хората. Нужни са 20 милиона лв. за БДЖ, с цел да се възвърне дотацията, такава, каквато беше през 2024 година ", уточни Костов.

Според изчисленията на синдиката са нужни още средства за Държавен фонд " Земеделие ", за Изпълнителна организация " Борба с градушките ", 1,7 милиона лв. за Агенцията по нуклеарно контролиране, както и 5 милиона лв. за 10% растеж на заплатите на 1700 души, работещи в Българското национално радио.
Проблеми с приемането на предложенията
Големият проблем пред синдикалните претенции е по какъв начин могат да бъдат признати при гласуването на бюджета. Въпреки че синдикатът е изпратил предложенията си до всички партии в Народното събрание, досега нито един народен представител не ги е предложил за второ гласоподаване.

Бюджетът към този момент мина през бюджетната комисия на второ четене и би трябвало да бъде дефинитивно признат в пленарна зала тази седмица. Остава вярата някой депутат да припознае синдикалните претенции като свое предложение в последния миг по време на окончателното гласоподаване.

Възможностите за това обаче са лимитирани от правилника на Народното събрание, съгласно който в зала могат да се вършат единствено публицистични или правно-технически ремонти. Историята обаче познава доста изключения от това предписание.
Предложение за " елегантно решение "
" Като знаем по какъв начин няма да мине всичко, предлагаме елегантно решение – в Централния бюджет, по образеца от предходната година, когато имаше разпореждане за равнене на диспропорциите с методология, да се задели един финансов запас. Миналата година бяха 350 милиона, тази година да са най-малко 200 милиона. Така, съгласно методиката, хем да изравним диспропорциите и да понижим неравенствата за една и съща служба в обособените ведомства и министерства, хем да вдигнем на хората приходите по метод, който да подхожда на динамичността в частния бранш ", изясни Костов.

Според него нужните 200 милиона лв. могат да бъдат обезпечени посредством орязване на финансовата стратегия в бюджета със същата сума.

" Капиталовата стратегия умерено може да бъде орязана не с 200 милиона, а с 2 милиарда лв., мен в случай че питате. Там е големият буфер. Тя отново ще се извърши на 60-65% и отново 3-4 милиарда лв. ще бъдат икономисани ", безапелационен е икономистът. " На фона на 90 милиарда разноски в бюджета тези 200 милиона и кантарът не ги лови ", заключи Костов.
КТ " Подкрепа " с още по-големи претенции
Междувременно стана ясно, че КТ " Подкрепа " упорства за още по-сериозни промени в бюджета. Синдикатът е изпратил до ръководителите на парламентарните групи искане за близо 450 милиона лв. в допълнение за личен състав.

От " Подкрепа " упорстват за 15% растеж на заплатите в обществения бранш, за което съгласно изчисленията им са нужни спомагателни 243,9 милиона лв.. Още 203,4 милиона лв. пък са нужни за превъзмогване на диспропорциите в заплащането.

Синдикатът предлага спомагателните 450 милиона да се компенсират посредством преструктуриране на разходната част или в композиция с приходни ограничения, да вземем за пример съответен размер на оптималния застрахователен приход. Според " Подкрепа " таванът на осигуровките би трябвало да се усили не до 4130 лв., както предлага финансовото министерство, а до 8500 лв..

Това би изпълнило и законовото условие в Кодекса за обществено обезпечаване, според който оптималният размер на пенсията е 40% от оптималния застрахователен приход.

КТ " Подкрепа " има и спомагателни обществени претенции: компенсацията за втората година майчинство да се вдигне от 780 на 1077 лв., а еднократната помощ при гибел на обезпечено лице да доближи линията на беднотия в размер на 638 лв..

Синдикатът предлага също с линията на беднотия да бъде обвързано и дневното минимално обезщетение при безработица, като то се увеличи от 18 на 30,10 лв.. Максималната сума при безработица пък да се усили от 107,14 на 121,07 лв..
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР