Lidar технологията е разкрила толкова много древни градове и селища,

...
Lidar технологията е разкрила толкова много древни градове и селища,
Коментари Харесай

Откриха по случайност изгубен град с Lidar технология


Lidar технологията е разкрила толкоз доста антични градове и селища, заровени в мексиканската джунгла, че археолозите не могат да смогнат да ги изследват (снимка: CC0 Public Domain)

Огромен  древен  град на маите беше открит  неотдавна –  епохи след като  е  изчезна л  под  дървесата в  джунглата в Мексико.  Това, което е любопитно, е, че бе открит по случайност – от един докторант, учещ данни от  Lidar  изследване.

„ Бях на нещо като страница 16 от търсенето в Гугъл и намерих Lidar проучване, направено от мексиканска организация за мониторинг на околната среда ”, споделя Люк Олд-Томас, докторант в университета Тулейн в Съединени американски щати.

Това, което е намерил, е Lidar сканиране – техника за отдалечено наблюдаване, която изстрелва хиляди лазерни импулси от аероплан и картографира обектите изпод, употребявайки времето, належащо на сигнала, с цел да се върне.

Когато Олд-Томас обработва данните с способи, употребявани от археолозите, той с изненада вижда това, което сътрудниците еколози са пропуснали – голям античен град, който може да е бил дом на 30-50 000 души в своя пик от 750 до 850 година Това е повече от броя на хората, които живеят в района през днешния ден, споделя откривателят.

Валериана – по този начин Олд-Томас и сътрудниците му назовават преди малко планове град, по името на близка лагуна. Археолозите откриват вътре пирамиди, спортни стадиони, пътеки, свързващи квартали, и амфитеатри.

Находката се намира в югоизточния щат Кампече. Тя оказва помощ за смяна на концепцията в западното мислене, че тропиците са мястото, където редица антични цивилизации са намерили своята крах, изяснява професор Марчело Кануто, съавтор в проучването. Вместо това тази част на света е била дом на богати и извиени култури, изяснява той.

Не можем да сме сигурни какво е довело до гибелта и възможното занемаряване на града, само че археолозите споделят, че изменението на климата е главен фактор. Валериана обаче има „ отличителните белези на столица ” и е на второ място по плътност на здания след грандиозния обект Калакмул, ситуиран на към 100 километра.

Градът е „ прикрит на видно място ”, споделят археолозите, защото е единствено на 15 минути пешком от основен път покрай Експужил, където в този момент живеят много хора. Древното населено място се простира на към 16,6 кв. км, има два огромни центъра с огромни здания на към 2 км един от различен, свързани с гъсто ситуирани къщи и пътеки. Има два площада с храмови пирамиди. Има даже и корт, където хората вероятно са играели антична игра с топка.

Според археолозите, налице са и доказателства за съществуването на воден контейнер, което демонстрира, че хората са употребявали ландшафта, с цел да поддържат популацията си.

Случката повдига въпроса за големия капацитет на Lidar технологията. Могат да се намерят още доста градове, заринати подземен, имат вяра археолозите.

Технологията Lidar революционизира метода, по който учените изследват регионите, покрити с гъста растителност, като да вземем за пример тропиците. Това отваря нови пътища и порти към антични светове и изгубени цивилизации, изяснява професор Марчело Кануто, съавтор в проучването. В ранните години от кариерата си той и сътрудниците му са правили изследвания единствено „ с крайници и ръце ”, употребявайки елементарни принадлежности за инспекция на земята сантиметър по сантиметър.

Но през десетилетието, откогато Lidar стартира да се употребява за проучвания в мезоамериканския район, към този момент е детайлно картографирана зона, която е към 10 пъти повече от региона, който археолозите са съумели да проучат за към един век работа.

Олд-Томас обаче споделя, че работата му допуска, че има доста обекти, за които археолозите нямат визия. Всъщност са открити толкоз доста подземни руини, че откривателите не могат да се надяват да смогнат скоро да разкопаят всички.

„ Един от минусите на откриването на антични градове на маите в ерата на Lidar е, че има толкоз доста, че не можем да се надяваме да успеем да ги разкопаем и проучим в обозримо бъдеще ”, прибавя той.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР