Лекари и пациенти призовават Националната здравноосигурителна каса // да започне

...
Лекари и пациенти призовават Националната здравноосигурителна каса // да започне
Коментари Харесай

Лекари и пациенти настояват НЗОК да покрие част от изследвания за рак

Лекари и пациенти приканват Националната здравноосигурителна каса // да стартира да заплаща биомаркерните проучвания за рак на белия дроб, на гърдата, на дебелото черво и на простатата. Искането беше сложено по време на полемика, отдадена на смисъла на биомаркерите в онкологичното лекуване. Биомаркерите са характерни вещества, които могат да бъдат открити в кръвта или туморната тъкан на пациента. Те дават опция за прецизна диагностика, помагайки на лекарите да плануват по какъв начин туморът ще реагира на другите лечения и каква ще бъде прогнозата за пациента.

„ Досега Здравната каса не е заплащала биомаркерна диагностика, като се изключи едно проучване при диагностика на рак на гърдата “, съобщи проф. Савелина Поповска, член на Експертния съвет по клинична патология към Министерството на здравеопазването и началник на Катедра „ Патологоанатомия “ в Медицинския университет–Плевен. Според нея е належащо да се обезпечи изцяло покриване на биомаркерната диагностика, в това число диагностични, прогностични и предиктивни биомаркери, за всички онкологични болести, за които в Позитивния лекарствен лист има утвърдена терапия .

В момента биомаркерните проучвания в България се заплащат напълно от пациентите, като цената им варира сред 300 и 5000 лв. , според от типа на теста.

„ В целия Европейски съюз единствено България не финансира биомаркерната диагностика с обществени средства “, уточни доктор Жасмина Коева, ръководител на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина. Тя напомни, че до неотдавна в тази обстановка е била и Румъния, само че страната към този момент е въвела държавно финансиране за тези проучвания.

„ Смятаме, че този проблем би трябвало незабавно да бъде решен, тъй като визира освен работата на лекарите, само че и изхода от болестта за пациентите “, добави Коева. Експертите показват и различен проблем – биомаркерите се третират като медицински консуматив , а не като част от медико-диагностичната активност.

„ За страдание, биомаркерите се включват в бюджета на Здравната каса в категорията ‘медицински изделия’, а не като диагностична активност “, изясни доктор Росица Кръстева, член на Експертния съвет по здравна онкология и шеф на Онкологичния център към МБАЛ „ Унихоспитал “ – Панагюрище. Според нея вярното решение е тези проучвания да бъдат включени в перото за медико-диагностична активност на НЗОК, което ще обезпечи по-ефективно систематизиране на средствата .

„ Ако в България имаше работещ раков указател, можеше тъкмо да се пресметна нужната сума за биомаркерна диагностика “ , добави проф. Поповска.

Финансирането на биомаркерните проучвания може да спомогне за по-ранно разкриване и по-успешно лекуване на рака, само че към този момент България остава единствената страна в Европейски Съюз, в която смъртността от онкологични болести нараства.

„ Пациентите у нас се диагностицират късно и това усилва смъртността. Петте милиона лв., планувани в бюджета на НЗОК за биомаркери, не са задоволителни за решение на казуса “, акцентира доктор Кръстева.

Лекарите и пациентските организации упорстват за незабавна смяна в законодателството , която да обезпечи държавно финансиране за тези проучвания и да даде късмет на онкоболните у нас да получат прецизна диагностика и дейно лекуване, както в останалите страни от Европейски Съюз.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Часът на Земята сплотява света на 22 март! WWF с доброволческа акция край река Искър

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР