Край на парното и климатика! Изобретиха електрически тапети
Край на парното и климатика! В Галзгоу изобретиха електрически тапети.
Кой не би желал да понижи сметките за отопление? Екологичните електрически тапети оферират новаторско решение на този въпрос, което сега се тества в Европа като част от напъните за декарбонизация на домовете и понижаване на енергийните разноски.
Сградите са измежду най-големите потребители на сила в международен мащаб, а отоплението им съставлява забележителна част от тази консумация. Според статистики към 35% от въглеродните излъчвания се дължат на отоплението на постройките.
Пилотен план в Глазгоу
Един европейски град тества новаторски метод за декарбонизиране на домовете и понижаване на сметките за сила. В момента той се тества пилотно в 12 жилищни здания в шотландския град Глазгоу, с цел да се оцени успеваемостта му като чист източник на топлота.
Проектът, който се осъществя взаимно от Университета на Глазгоу, Университета Стратклайд, Жилищната асоциация на Западна Шотландия и Градския съвет на Глазгоу, цели да ревизира капацитета на тази технология за понижаване на въглеродните излъчвания от отоплението на домовете.
„ Щадящо климата “ отопление
Започналият през април план се стреми да насърчи потреблението на „ щадящи климата отоплителни системи “ в новите здания. Електрическите тапети са обект на проби в Глазгоу като част от това изпитание.
„ Градът разполага с към 70 000 жилища, тъй че намирането на нови, по-ефективни решения за отопление е от жизненоважно значение за реализиране на бъдеще с нулеви въглеродни излъчвания. “ – Споделя Руайри Кели, консултант в Градския съвет на Глазгоу.
Жилищата в Шотландия са едни от най-старите и с най-лоша изолираност в Европа. Това значи, че техните отоплителни системи би трябвало да работят изключително, с цел да поддържат топлината, като в този развой губят доста сила. В 84% от шотландските домове се употребява централно отопление, захранвано с изкопаеми горива, което значи, че те също отделят големи количества CO2. Отоплението на постройките е отговорно за повече от 36% от общите въглеродни излъчвания в Обединеното кралство – нещо, против което Шотландия се пробва да се бори с шотландския стандарт за отопление на нови здания.
Как действат електрическите тапети?
Този тип тапети съчетават медни ленти и графен или въглерод, с цел да основат тънка повърхнина, която може да организира електричество. Тя излъчва невидими инфрачервени лъчи, които обезпечават източник на топлота без газ и се счита, че усъвършенстват качеството на въздуха в парцелите, като провокират по-малко влага и плесен. Закрепен към тавана, тапетът се инсталира бързо и елементарно. Според разработчика NextGen Heating те могат да обезпечат топлота в границите на една до три минути, което ги прави идеални за мъчно отопляеми парцели. Проектът, който получи финансиране от Scotland Beyond Net Zero – коалиция от водещи специалисти по климат и резистентност от шотландските университети – се тества в жилищни здания, издигнати преди 1919 година
За да мери успеваемостта на системата, разработчикът употребява технологии като Интернет на нещата и изкуствен интелект за събиране на информация по отношение на основни индикатори, като задържане на топлината и енергийна успеваемост. Наемателите също дават противоположна връзка за равнището на комфорт, обезпечено от този нетрадиционен източник на топлота.
„ Изпробваме тази технология от няколко месеца и получихме отлична противоположна връзка от наемателите, където тя е конфигурирана, “ споделя Андрю Кубски, шеф по развиване и ръководство на активи в Жилищната асоциация на Западна Шотландия.
Електрическите тапети могат да предложат енергийноефективен и екологичен метод за отопление на дома, който може да се окаже значима стъпка към стабилно бъдеще.
Това е единствено едно от осемте нови проучвателен съдействия, ориентирани към ускорение на прехода на Шотландия към нулево чисто ползване.
Проектите са ориентирани към провокациите на устойчивото развиване във всички области – от постройките и превоза до енергетиката, финансите, храните и естествените системи.
„ Тези планове са значима стъпка по пътя ни към по-устойчиво и заслужено бъдеще освен за Шотландия, само че и в международен мащаб “, споделя професор Лисана Гибсън, заместник-директор по научните проучвания в университета в Дънди и ръководител на комитета за началния фонд на „ Шотландия оттатък нулата “.
Източник – Euronews/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News