Кръгла маса Чипровското въстание (1688 – 1690) и мястото на

...
Кръгла маса Чипровското въстание (1688 – 1690) и мястото на
Коментари Харесай

Дискусия разкрива нови факти за Чипровското въстание

Кръгла маса „ Чипровското въстание (1688 – 1690) и мястото на католицизма в българската история. Историографски аспекти “ провежда Историческият музей в Монтана. Поводът е отбелязването на 335 години от началото на протеста срещу турските поробители.
В последните години откривателите откриват нови документи и обстоятелства, разнообразни от формалната историография.
Новооткрити документи слагат под подозрение наложилото се мнение за унгареца протестант граф Имре Тьоколи като лидер на войските, опустошили Чипровци. Продължителността на Чипровското въстание също е под въпрос – става известно, че е доста по-вероятно Кипровец и близките му селища с католическо население да са разрушени през 1690 година В тази връзка се появяват и нови настоящи лица с основна роля като Катана Мустафа бей и Йеген Осман паша.
„ Знам, какъв брой мъчно се трансформира образователно наличие и образователна стратегия, само че се надявам сътрудниците – историци, след нашата кръгла маса да дообогатят образователното наличие. Когато приказваме за Чипровското въстание или за поредицата въстания, които са през втората половина на 17 век, да осведомят учениците за това, че има и нови разнообразни тези ”, добави В. Иванова
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР