Космически кораб на НАСА се насочва към Европа, луната на Юпитер, в търсене на условия за живот
Космически транспортен съд на НАСА излетя в понеделник на задача за проучване на Европа — луната на Юпитер, в опит да разкрие дали нейният голям океан под леда може да крие признаци за живот.
На Europa Clipper ще му отнеме 5 години и половина, с цел да доближи Юпитер, където ще влезе в орбита към гигантската газова планета и ще се приближи до Европа. Учените са съвсем сигурни, че под ледената кора на тази луна съществува бездънен океан, а където има вода, може да има и живот.
Това прави Европа едно от най-обещаващите места за търсене на извънземен живот.
Europa Clipper няма да търси живот непосредствено, така няма детектори за живот. Вместо това, галактическият транспортен съд ще се концентрира върху търсенето на съставките, нужни за поддържане на живота, като ще проучва органични съединения и други улики за подобаващи условия под леда.
SpaceX изстреля Clipper на неговото пътешестване от 3 милиарда километра с ракета Falcon Heavy от галактическия център Кенеди във Флорида.
Мисията на стойност 5,2 милиарда $ съвсем беше застрашена от проблем с транзисторите. НАСА научи едвам напролет, че тези съставни елементи могат да бъдат по-уязвими на радиационното поле на Юпитер, в сравнение с се предполагаше. В последна сметка, през септември беше доказано, че задачата може да продължи по проект.
Проблемите обаче не свършиха дотук, защото ураганът Милтън забави изстрелването с няколко дни.
С размер, почти еднакъв на баскетболно игрище, Clipper ще премине около Марс и по-късно Земята, употребявайки техните гравитационни полета.
Сондата с тегло близо 5700 кг би трябвало да доближи най-голямата планета в Слънчевата система през 2030 година
Clipper ще обикаля към Юпитер на всеки 21 дни, като от време на време ще се приближава до Европа — една от 95-те известни луни на Юпитер, сходна по мярка с нашата Луна. Космическият транспортен съд ще се доближава на 25 километра над повърхността на Европа, доста по-близо от предходните задачи. Неговият радар ще се опита да проникне през ледената завивка, за която се счита, че е с дебелина от 15 до 24 километра.
Подземният океан може да бъде бездънен 120 километра или повече.
Мисията, която ще продължи до 2034 година, е оборудвана с девет научни инструмента, а сензитивната електроника е предпазена в трезор с дебели цинкови и алуминиеви стени, с цел да се защищити от радиацията.
Ако се откри, че изискванията на Европа са удобни за живот, това може да отвори вратата за проучване на други океански светове в нашата Слънчева система и отвън нея. Спътникът на Сатурн — Енцелад е водещ претендент.