Д-р Орлин Колев: Изборът на председател на НС няма да засегне консултациите на партиите
Конституционният съд (КС) образува второ дело за оборване на резултатите от създадените избори за народни представители в 51-ото Народно заседание.
" Следва да се изчака тази седмица. 15-дневният период изтича в четвъртък. Ако приемем, че Конституционен съд може да се сезира даже и по пощата, то тогава би следвало най-малко до края на седмицата Конституционен съд да не слага за разглеждане тези тъжби - да не ги слага за разглеждане по етапа на допустимостта ", изясни преподавателят по Конституционно право в СУ д-р Орлин Колев в " Денят ON AIR ".
Дали има учредения, ще реши самият Конституционен съд, въз основа на доказателствата, акцентира той.
" Засега към настояванията са релевирани единствено изказвания. Тези изказвания обаче следва да бъдат тествани. Тук Конституционен съд, единствено в този случай - активността му се приближава до активността на общия съд, тъй като тук се оспорва въпросът, касаещ законосъобразността ", посочи доктор Колев.
" Хубаво е да се спазят двата месеца, само че в случай че се стигне до инспекция на множеството изборни региони и секции, то тогава правенето на експертизите от страна на движимостите лица ще отнеме време. Накрая, в случай че се стигне до анулиране на изборите в частичния вид, ще имаме преподредба на народните представители. Има две посоки. Едното е преподредба на досегашните партии, вътрешно систематизиране на народните представители. Ако има и девета партия, това е в границите на частичното анулиране, само че към този момент радикално ще промени преподредбата на народите представители ", сподели той пред Bulgaria ON AIR.
Влизането на девета парламентарна група в границите на 51-ия парламент ще засегне всички изборни региони, съобщи доктор Колев.
" Редовното държавно управление, в случай че мине, неговата легитимност няма да бъде наранена от това, че ще имаме след това нови представители, които не са дали своят вот, само че е допустимо да наруши болшинството, което е подкрепило държавното управление. В този смисъл държавното управление ще бъде лишено от поддръжката на консолидирано болшинство. Няма гаранция, че ще се употребява от отрицателния резултат на опозицията ", уточни преподавателят по Конституционно право.
" Били сме очевидци на един нелицеприятен интервал от време, даже и в този момент. Доколко може, зависи от избраниците в 51-ото Народно събрание. Липсата на ръководител на Народно събрание ще попречва законодателната и частично контролната активност на държавното управление от страна на държавното управление. Няма обаче да засегне процеса по съвещания и устрема за формиране на постоянно държавно управление ", посочи доктор Колев.
Политическото говорене има своите лимити, подсети той.