Компаниите не наемат начинаещи програмисти, защото невронните мрежи могат да

...
Компаниите не наемат начинаещи програмисти, защото невронните мрежи могат да
Коментари Харесай

Патова ситуация за начинаещите програмисти


Компаниите не наемат начинаещи програмисти, тъй като невронните мрежи могат да генерират код вместо тях (снимка: CC0 Public Domain)

Нови данни за заетостта в софтуерната промишленост разгорещяват полемиките за въздействието на изкуствения разсъдък върху специалността програмист. Според някои специалисти, в този момент е най-лошият миг за започване на кариера в осведомителните технологии, в частност като разработчик на програмен продукт.

Броят на отворените свободни позиции за програмисти в Съединени американски щати е намалял с повече от един и половина пъти в последните пет години. Начинаещите разработчици с най-малък или никакъв трудов опит страдат най-вече от спада в търсенето. Компаниите ги желаят все по-малко в редиците си, защото невронните мрежи от дълго време могат да генерират код, постоянно не по-лош от кода, написан от хората.

Параграф 22

Според статистика на американската ИТ асоциация CompTIA, на която се базира обява в Ню Йорк Таймс, през последните пет години има спад от 57% в свободните позиции за разработчици. Докладът прави съпоставяне с интервала, когато пандемията от ковид обхвана света и незабавно се търсеха програмисти, които да приготвят съществуващите услуги и програмен продукт за всеобщия преход на хората към отдалечена работа и метод на на живот.

Но анализаторите отдават спада в броя на свободните позиции за разработчици не толкоз на обстоятелството, че пандемията към този момент е в предишното. Според създателите на проучването, за това е отговорен най-много изкуственият разсъдък. През последните три години и половина от стартирането на Copilot, AI помощникът и сходни на него услуги реализираха забележителен прогрес в развиването си.

Друг факт, на който обръщат внимание анализаторите на CompTIA, е бързият спад в броя на отворените свободни позиции, в които условията към претендента не включват забележителен трудов опит. Предложенията за работа за начинаещи експерти, т.е. за младши, са намалели с 67% през последните пет години. Ситуацията е патова: без опит няма работа, без работа няма опит…

Според обявата на Ню Йорк Таймс, приключилите курсове за шифроване също намират все по-трудно работа. Като образец изданието показва бууткампа Launch Academy в Бостън – процентът на приключилите образованието, които са получили работа, е паднал от внушителните 90% до незначителните 60%. Очевидно това вреди на репутацията на самия бууткамп, който е спрял работа за неопределен срок.

Кариера под въпрос

Представители на компанията за рисков капитал Menlo Ventures считат, че настоящето време е най-лошото в последните 25 години за започване на кариера в осведомителните технологии. Всички интервюирани специалисти са единомислещи, че виновността за това е на изкуствения разсъдък.

Ако преди пет години, през 2020 година, приключилите бууткамп споделят, че са съумели да си намерят работа съвсем без усложнения след ИТ курсове (данни от CourseReport, брой респонденти – 3000), в този момент фирмите от ден на ден избират Copilot, ChatGPT и сходни услуги пред програмист онлайн.

Замяната на програмистите с AI също удря по заплатите на разработчиците. Ако през 2020 година междинното нарастване на заплатите е било 56% на годишна база, в този момент към този момент не се приказва за растеж.

Преди три години, през 2022 година, отделът за изкуствен интелект на Гугъл, DeepMind, разгласи, че е тествал своята невронна мрежа AlphaCode в съревнование по шифроване. Според отзивите, AI по никакъв метод не отстъпва на „ новак програмист с няколко месеца до една година образование ”.

Лош асистент и неприятен преподавател

Порталът StackOverflow, най-популярният в света уеб запас за програмисти, където те поддържат връзка, оказват помощ си и усъвършенстват равнището си, организира по-рано тази година изследване измежду своите консуматори, като ги попита дали употребяват AI принадлежности за писане на код.

Според резултатите от изследването, 60% от интервюираните прибягват до помощта на виртуални асистенти (общо 65 хиляди разработчици). Но несъразмерният възторг към този тип AI помощници води до спад в равнището и качеството на личните познания на програмиста.

Невронните мрежи, подготвени да генерират програмен код, към момента не са в положение да заменят на 100% живия програмист. Да, в някои случаи те знаят повече от него, само че им липсват редица качества, присъщи на хората.

Ню Йорк Таймс дава за образец способността на програмист, даже и новак, да разбере тъкмо какви проблеми би трябвало да реши кодът. Това, наред с други неща, ще помогне за по-нататъшното премахване на неточности и усъвършенстване на кода.

Що се отнася до кода, генериран от изкуствения разсъдък, той постоянно е надалеч от идеалния и може да съдържа неточности, вградени в него толкоз надълбоко, че коригирането им да отнеме повече време, в сравнение с писането на кода от нулата.

С този проблем най-често се сблъскват начинаещите програмисти. Докато старшите разработчици и водачите, заради дългогодишния си опит, могат бързо да разпознават неточност в генерирания код и навреме да я отстранят, за младшите е доста по-трудно. И заради обстоятелството, че AI постоянно прави неточности в кода, той става освен неприятен асистент, само че и неприятен преподавател.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР