Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на EMA препоръча мерки за

...
Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на EMA препоръча мерки за
Коментари Харесай

ЕMA предупреди за повишено внимание при употребата на болкоуспокояващи лекарства с метамизол

Комитетът по лекарствена сигурност (PRAC) на EMA предложи ограничения за минимизиране на сериозните последствия от агранулоцитоза – добре прочут непряк резултат, породен от необятно потребления като болкоуспокояващо средство метамизол, заяви пресслужбата на лекарствения регулатор.

, защото към момента се оповестява за случаи на агранулоцитоза с метамизол, макар неотдавнашното усилване на ограниченията за минимизиране на риска във Финландия.

Агранулоцитозата включва ненадейно и внезапно понижаване на гранулоцитите, тип бели кръвни кафези, което може да докара до съществени или даже съдбовни инфекции, напомнят оттова.

Лекарствата, съдържащи метамизол, са позволени в редица страни от Европейски Съюз за лекуване на умерена до мощна болежка и тресчица. Разрешените показания за приложимост са разнообразни в другите страни и варират от лекуване на болежка след интервенция или пострадвания до лекуване на болежка и тресчица, свързани с рак.

Агранулоцитозата е известна нежелана реакция при медикаменти, съдържащи метамизол, която може да възникне когато и да е на лекуването или малко след прекъсване на лекарството, както и при хора, които преди този момент са употребявали метамизол без проблеми. Този сериозен непряк резултат не е обвързван с употребяваната доза метамизол. Съществуващите ограничения за минимизиране на този риск се разграничават в другите страни.

След обзор на данните за риска от агранулоцитоза за метамизол, PRAC заключи, че съществуващите предизвестия в информацията за продукта би трябвало да бъдат обновени. Промените имат за цел да покачат информираността за този сериозен непряк резултат измежду пациентите и здравните експерти и да улеснят ранното му разкриване и диагностика.

Комитетът предлага здравните експерти да осведомят пациентите да спрат приема на тези медикаменти и да потърсят незабавна здравна помощ, в случай че развият признаци на агранулоцитоза. Те включват висока температура, настинка, възпалено гърло и мъчителни рани по влажните вътрешни повърхности на тялото (лигавица), изключително в устата, носа и гърлото или в гениталните или аналните области. Пациентите би трябвало да бъдат с нараснало внимание по отношение на тези признаци както по време на, по този начин и малко след прекъсване на лекуването.

Ако се приема метамизол за тресчица, някои ранни признаци на агранулоцитоза може да останат незабелязани. По същия метод, когато антибиотиците се употребяват дружно с метамизол, тези признаци също могат да бъдат маскирани, предизвестяват от EMA.

Ако пациентите развият признаци на агранулоцитоза, неотложно би трябвало да се направи тест за премерване на техните равнища на кръвни кафези, в това число равнищата на разнообразни типове бели кръвни кафези. Лечението би трябвало да се спре, до момента в който се изчакат резултатите, допълват от там.

PRAC също по този начин предлага метамизол да не се употребява при пациенти, които са изложени на нараснал риск от или податливи на агранулоцитоза. Това включва пациенти, които преди този момент са имали агранулоцитоза, породена от метамизол или сходни медикаменти, известни като пиразолони или пиразолидини, както и пациенти с хематологични проблеми. 

Препоръките следват обзор на всички налични доказателства, в това число данни от научната литература, постмаркетингови данни за сигурност и информация, предоставена от заинтригувани страни като пациенти и здравни експерти. По време на прегледа PRAC потърси съвет от експертна група от експерти с опит в ръководството на болката, хематолози, общопрактикуващи лекари, фармацевти и представител на пациента.

PRAC заключи, че изгодите от медикаментите с метамизол не престават да надвишават рисковете. Въпреки това продуктовата информация за всички медикаменти, съдържащи метамизол, ще бъде обновена с тези рекомендации.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР