Този апартамент не бил отварян от 1939 г. Когато наследниците го отворили, онемели (видео)
Когато 91-годишна жена умряла през 2010 година, фамилията й разкрило, че тя е наследила апартамент в Париж от баба си. През 1942 година дамата го била изоставила в идеално положение.
През 2010 година 91-годишна жена умряла в южната част на Франция, оставяйки в завещание жилището на баба си в Париж, който била наследила като млада.
Починалата собственичка, известна в пресата единствено като мадам дьо Флориан, е избягала от уязвимия град при експлоадирането на Втората международна война, когато немската атака наближавала.
Годината била 1942 година и тя била единствено на 23 години, когато заключила жилището за финален път, който била наследила от баба си, и напусна града. През идващите 70 години де Флориан плащала налозите и поддръжката на дома, без в никакъв случай да се върне.
Историята мълчи за това по какъв начин е протекъл животът на дамата, само че в края на тази история, след оповестяването на наследството, роднините ги чакало същинско знамение.
Близките упълномощили на аукционера Оливие Шопен-Жанври и неговия екип да посетят жилището в 9-ти регион и да ревизират наличието му.
Untouched Apartment in Paris Opened After 70 Years Has Painting Worth $3.4M (5 pics): http://t.co/6Psm8EgDIE #Paris pic.twitter.com/dhwFd44Hnq
— Bored Panda (@boredpanda) January 6, 2014
Когато нищо неподозиращите специалисти отключили входната врата, те разкрили, че тя е съвсем непокътната от времето преди Втората международна война. „ Имаше миризма на остарял прахуляк “, спомня си Шопин-Жанври.
Апртаментът бил същинска „ Капсула на времето “, а наследниците на дамата разкрили вътре непокътнатия му интериор и доста съкровища.
Под пълен пласт нечистотия откривателите се оказали пренесени в Париж от началото на 1900 година по време на разгара на Belle Epoque, когато градът чествал своя културен подем.
По рафтовете били подредени книги и вестници, златни пердета покривали прозорците, а първокласна тоалетка съдържала четки за коса, парфюми и свещи, които като че ли очаквали завръщането на някоя блестяща благородничка.
Един от специалистите, които правели описите, споделил, че чувството било като „ да се препънеш в замъка на Спящата хубавица “.
Най-голямата изненада била невиждана до момента картина на известния италиански художник от 19-ти век Джовани Болдини.
Обектът на портрета, жена, стояща в салон и обгърната в розова сатенена вечерна рокля, била 24-годишната Марте де Флориан, бабата на ссобственичката на жилището, която била световна персона от Бел епок, театрална актриса и муза на Болдини.
Картината на Болдини била без автограф и в справочниците не били открити бележки за работата, които да потвърждават, че е негова. Но специалистите по изкуството съумели да открият, че творбата се загатва в записки на вдовицата на фамозния художник и пресметнали, че картината е от 1898 година
Картината била препоръчана на търг с желана цена от 253 000 евро и продадена за 2,1 милиона евро, откакто 10 водели същинска война за творбата. Това била най-високата цена, плащана в миналото за творба на Болдини.
Местоположението на жилището на Марте дьо Флориан остава мистерия, както и същинската идентичност на нейната внучка. Но някъде в 9-ти регион прашен апартамент, в който липсва изящна картина на Болдини, към момента стои застинал във времето.