Слънчевите панели са по-дълготрайни, поставени под ъгъл на наклон над 30 градуса
Китайско-италиански проучвателен екип е анализирал въздействието на другите ъгли на надолнище на фотоволтаичните панели върху повредите вследствие на топлинно влияние.
Изводът?
Когато ъгълът на надолнище надвишава 30 градуса, времето до възможна щета се усилва доста.
Група откриватели от Китай и Италия са тествали въздействието на другите ъгли на надолнище на фотоволтаичните съоръжения върху топлинното увреждане на слънчевите модули. Те са разкрили, че когато се употребява ъгъл на надолнище над 30 градуса, панелите са по-дълготрайни, написа technews.bg.
Оказва се, че при едни и същи температурни въздействия по-наклонените панели се скапват много по-късно от своите събратя, които са с дребен надолнище.
„ Фотоволтаичните модули са покрити със стъкло – нежен материал, който може да се спука и да изпадне при мощно нагряване. Вследствие на пукнатините на стъклото запалимите материали във фотоволтаичните панели получават достъп до О2. А това улеснява повреждането на фотоволтаичните системи ”, споделят откривателите.
Нещо повече: откакто стъклото във фотоволтаичния модул се счупи и изключително в случай че изпадне, откритият съставен елемент на фотоволтаичната повърхнина може да се трансформира в огромна горима повърхнина, допълват те.
За задачата на тестванията са употребявани 300х300 мм монокристални силициеви фотоволтаични модули. Тествани са общо 15 панела, по три за всеки сюжет на надолнище от 0, 15, 30, 45 и 60 градуса.
„ Времето до щета се усилва доста, когато фотоволтаичните панели са наклонени над 30 градуса, което е сериозен ъгъл на надолнище за термична щета на фотоволтаичния панел ”, споделят учените.
Въпреки че времето на щета а друго в другите случаи, сериозните температурни разлики са близки, вариращи от 61 до 84°C, прецизират откривателите.