Китайските инженери откриха начин да подобрят работата на дроновете на

...
Китайските инженери откриха начин да подобрят работата на дроновете на
Коментари Харесай

Нова технология подобрява ефективността на полетите на дроновете с 88%

Китайските инженери откриха метод да подобрят работата на дроновете на огромна височина благодарение на плазмено възбуждане – технология, която управлява въздушния поток към крилото благодарение на йонизация. При извършените аеродинамични проби тази система е повишила аеродинамичните качества на дроновете с съвсем 90% и им е разрешила да запазят подемната мощ даже при ниски скорости. Това решение може да удължи времето за полет на безпилотните летателни апарати и да ги направи по-надеждни при разследващите, избавителните и военните задачи.

Апарати като американския RQ-4 Global Hawk и китайския CH-9 са способни да работят на рискови височини от над 10 км и да остават във въздуха до 40 часа. В разредените пластове на атмосферата обаче броят на въздушните молекули фрапантно понижава, което понижава способността за генериране на аеродинамични сили. Колкото по-разреден е въздухът, толкоз по-малка е подемната мощ на крилата.

Поради това дроновете, летящи на огромни височини, по-трудно се задържат във въздуха, изключително при ниски скорости или огромно тегло. Учените са открили, че в случай че скоростта на дрона се понижи от 15 на 8 метра в секунда (това е по-малко от 30 км/ч), коефициентът на подемна мощ спада с повече от 60%.

За да решат този проблем, учените от Китайския център за аеродинамични проучвания и разработки в провинция Съчуан тестваха в аеродинамичен тунел плазмен генератор, инсталиран на крилото на дрона. Този генератор може да основава разряди напрегнато 16 000 волта 8000 пъти в секунда, като йонизира въздуха и създава плазмени импулси – всъщност заредени въздушни частици.

Плазмата влияе върху въздуха към крилото и го защищава от отделяне. Благодарение на това, настояват учените, аеродинамичното качество (съотношението сред подемната мощ и съпротивлението) незабавно се усъвършенства с 88%. Това разрешава на дроновете да резервират подемната мощ даже когато летят постепенно.

Въпреки че технологията наподобява обещаваща, тя има и минус. Заредените въздушни частици, които плазмата основава, основават въздушни вихри. Тези вихри могат да дестабилизират полета, изключително при нанагорнище или остри завои.

Без добра система за надзор потреблението на плазмения генератор е рисковано. Сега учените работят върху „ автопилот “, който автоматизирано ще контролира мощността на плазмата според от държанието на дрона.

С тази разработка дроновете ще могат да летят доста по-дълго без презареждане или дозареждане. Това ще усъвършенства разузнаването, реагирането при бедствия и военното наблюдаване.

Перспективите за плазмените системи не се лимитират единствено до дроновете – на доктрина те могат да бъдат приспособени за самолетите и галактическите кораби, работещи в разредена или нестабилна атмосфера. На фона на възходящия световен интерес към екологичната авиация и енергийно ефикасните самолети, плазменият надзор скоро може да се трансформира в основна технология от последващо потомство.

Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР