Китайските електромобили станаха хит по света, защото са по джоба

...
Китайските електромобили станаха хит по света, защото са по джоба
Коментари Харесай

Нещо не е наред с митатата за китайските е-коли


Китайските електрически автомобили станаха шлагер по света, тъй като са по джоба на доста повече хора
(снимка: BYD)

Тази седмица Европейската комисия приключи „ антисубсидийното ” си следствие по отношение на китайските производители на електрически коли, като в последна сметка наложи дефинитивни изравнителни мита за е-колите с с акумулаторни акумулатори, за интервал от пет години. Този случай наподобява чудноват по няколко аргументи.

Митническите ставки, оценени от Комисията, наподобяват умерени в съпоставяне със стопроцентовите данъци, признати неотдавна от Съединени американски щати. Европейските варират от 17 до 38%. Те идват „ върху ” към този момент съществуващата цена за импорт от 10%, тъй че общият % на митата в действителност варира от 27% до 48%. Така пазарът на електрически автомобили ще се трансформира в един от най-защитените браншове в Европейски Съюз.

Ами в този момент?

Ключов аспект, който на никое място не се загатва от Комисията, е, че тези цени ще бъдат наложени върху целия импорт от Китай. А това би трябвало да значи и включване на колите, създадени от европейски производители в Китай (като BMW и други) и коли, създадени от Tesla в китайския ѝ цех.

Tesla, която заема огромен дял от целия импорт в Европейски Съюз от Китай, явно получава специфични условия. Така наподобява от известието на Комисията, в което се споделя, че „ на Tesla ще бъде несъмнено мито в размер на 7,8% ”.

Колко странности

Като се оставят настрани тези недоразумения, целият развой съставлява любопитен случай на държание вид „ аз знам най-добре ”. Обикновено митата се задействат като стопански инструмент за комерсиална отбрана, когато има данни, че даден вид импорт вреди на локалната промишленост.

В този случай обаче промишлеността не се е оплакала от „ наводняване от коли китайски импорт ”. Решението на Комисията съставлява първият случай на по този начин нареченото следствие по „ лична самодейност ”, т.е. случай, когато Комисията е решила да работи, без да има мотив като да вземем за пример да е получила тъжба.

Освен това няма данни, които да приказват, че автомобилната промишленост на Европейски Съюз е пострадала от китайските е-коли. Всъщност има единствено догатки, че ще стане, и в последна сметка Комисията твърди, че работи заради опасността от бъдеща щета: „ електрическите транспортни средства, задвижвани с акумулаторни акумулатори, се употребяват от нелоялно субсидиране, което основава заплаха от икономическа щета за производителите от Европейски Съюз ”.

Тази опасност вероятно е изчислена посредством елементарна екстраполация на темповете на напредък на вноса от Китай. Но не трябваше ли авто-индустрията да е тази, която да реши дали вносът от азиатската страна основава опасност и поражда материални вреди?

Може би на фона на всичко това не е изненада, че реакцията на Европейската асоциация на производителите на коли (ACEA) беше много мразовита, отбелязвайки очевидното, а точно, че „ хубавичко конкуренция движи нововъведенията и избора за потребителите ”.

И в прорез със „ зелените ” цели

Вторият любопитен аспект на решението за налагане на обилни мита върху е-колите от Китай е, че то е в очевидно несъгласие със Зелената договорка, съгласно която Европейски Съюз желае да има „ милиони електрически автомобили по европейските пътища ”.

Китайските електрически автомобили станаха шлагер по света, тъй като са елементарно налични и са по джоба на доста повече хора. Комисията обаче твърди, че „ зеленият преход на Европейски Съюз не може да се основава на некоректен импорт за сметка на промишлеността на Европейски Съюз ”.

Това е политическо изказване, което може и да звучи безапелационно на пръв взор, само че има малко действително съображение. В един действителен пазар европейските консуматори са тези, които купуват електрически автомобили – а повишението на цената на е-колите няма по какъв начин да е добър метод за поощряване на всеобщото пазаруване на „ електрички ”.

От всичко протичащо се може да се чака, че ще има противоположен резултат – и върху „ зелените ” упоритости на Европа, и върху способността на авто-индустрията на Европейски Съюз да изнася личните си коли.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР