Кинемаколор - първата успешна технология за производство на цветни филми,

...
Кинемаколор - първата успешна технология за производство на цветни филми,
Коментари Харесай

8 юли 1908 г. - Някои филми стават цветни

Кинемаколор - първата сполучлива технология за произвеждане на цветни филми, употребена широкомащабно от 1908 до 1914 година – е демонстрирана на среща в Париж.

Изобретението принадлежи на Джордж Албърт Смит от Брайтън, Англия (1906 г.). Процесът на Смит е двуцветен с прибавяне на цвят, правене на снимки и прожектиране на черно-бял филм зад редуващи се червен и цианов филтър.

1908 година? Толкова рано? Повечето филми на 30-те са черно-бели. От време на време е имало и някой пъстър шлагер като „ Отнесени от вихъра “. Дори през 40-те „ цветът “ се употребява единствено при високобюджетните филми. Наистина ли е имало цветни филми още преди повече от един век?

И да, и не.

Британският откривател Едуард Търнър в действителност получава патент за развой на обработка на кино лентата с три цвята през 1899 година Системата обаче не работила изключително добре. През 1901 година той потърсва помощта на Чарлз Ърбан – експатриран американец, който към този момент е бил авторитетна персона в английската кино промишленост. Търнър обаче умира малко по-късно и Ърбан притегля Албърт Смит към плана.

След доста опити двамата вземат решение да употребяват единствено два цвята, с цел да се понижат техническите компликации. След експериментиране на разнообразни способи за снимането през два цветни филтъра и едновременното възпроизвеждане на двете изображения, било открито следното решение. Филмът в камерата се придвижвал с два пъти по-голяма от нормалната скорост (32 вместо 16 фрагмента в секунда), а сред обектива и кино лентата бил подложен въртящ се двуцветен филтър, тъй че се получавали редуващи се фрагменти, регистриращи надлежно алената и зелената/синьозелената част от спектъра. Поради по-ниската сензитивност на елементарната фотографска емулсия към алената светлина, филмите авансово били обработвани химически, с цел да добият по-висока сензитивност и към нея.

Технологията, която Ърбан показва в Париж през 1909 година, имала редица дефекти. Най-малкото – трябвало е да бъдеш отличен кинематограф, с цел да синхронизираш въртящия се пъстър филтър с обектива. Ърбан е трябвало да води и редица юридически борби, свързани с патента му. Малко по-късно настава Първата международна война, която като се изключи че потапя Европа в кръв, опустошава и нейната стопанска система.

Кинемаколор по този начин и не съумява да навлезе необятно в Съединени американски щати. А и там се употребила доста по-усъвършенстван развой, наименуван Техниколор и изобретен през 1916 година

 

Obekti.bg

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html.

Прочети тук - Защо e добре да рекламирате бизнеса си с ПР изявления в уеб страницата Petel.bg

" Ако се отнеме свободата на словото, тогава тъпите и безмълвни могат да бъдат водени като овце на кръвопролитие . " Джордж Вашингтон

Призоваваме властта да не основава ненужно напрежение и да не нарушава главните полезности, върху които се крепи Европейски Съюз.

Личните свободи, като ценене на персоналния живот, независимост на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са предпазени с Хартата на главните права на Европейски Съюз.

Неспазването на тези правила подкопава устоите и разяжда като недоброкачествен израстък ДНК-то на съюза. Води до напрежение в обществото ни.

Свободата на Словото е предпазена и обезпечена от Основния закон, на който се крепи цяла България - Конституцията.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР