Като здравноосигурен, всеки от нас има право да упражнява контрол

...
Като здравноосигурен, всеки от нас има право да упражнява контрол
Коментари Харесай

Как се харчат средствата за нашето здраве?

Като здравноосигурен, всеки от нас има право да упражнява надзор върху метода, по който се харчат обществените средства, предопределени за здраве. Това са парите от нашите здравни вноски. За задачата би трябвало добре да бъдете осведомени по какъв начин можете да контролирате действително защо се употребяват Вашите пари за Вашето здраве. Информираността на пациентите в действителност е от голяма изгода за тях, тъй като те освен научават повече за своите права и опциите, които им се дават по линия на здравната каса, само че и им дава опция действително да вземат участие в процеса на надзор за това по какъв начин се харчат средствата за здраве. Когато пациентите станат част от този надзор, тогава никой реализатор на здравна помощ няма да си намерения да злоупотребява със средства.

Как на процедура би могло това да стане?

Като ревизирате здравното си досие! За задачата би трябвало да имате неповторим код за достъп, който може да получите, в случай че посетите, районната здравноосигурителна каса. Срещу документ за идентичност, в границите на няколко минути, ще получите своя код. Така ще може да разгледате своето здравно досие, в което са записани всички медицински услуги или медикаменти, за които здравната каса е заплатила за вас.

Медицинските досиета на малолетните могат да бъдат преглеждани от родителя/ настойника, осъществил избор на общопрактикуващ доктор на детето.

От 1 септември 2024 година съществува още една опция за надзор на парите за здраве. Предоставя я мобилното приложение " е-Здраве “, което може да се задейства на мобилно устройство. Така всеки жител има достъп до неговото електронно здравно досие и може да ревизира цялата информация, обвързвана с неговото здравно обслужване.

Приложението се задейства посредством служебно лице със съответните пълномощия в районните здравноосигурителни каси, в офисите на РЗИ и на " Информационно обслужване “

Ползата е, че бързо, несъмнено и разбираемо имате цялостен достъп до цялата здравна информация, обвързвана с вас - прегледи, посоки, предписания, ваксини, резултати от лабораторни проучвания, персонален здравен картон.

И най-важното! Това Ви дава опция да осъществявате цялостен надзор над информацията, обвързвана с здравното Ви обслужване, както и да подавате навреме сигнали, в случай че откриете, че тя е непълна, неточна или неправилна.

НЗОК предизвиква здравноосигурените лица интензивно да ревизират информацията в пациентските си досиета, за възстановяване контрола върху изразходването на публичния запас. Това е доста ефикасна форма на надзор на лечебните заведения и аптеките, договорни сътрудници на НЗОК.

Какво да извършите, в случай че са нарушени правата Ви на здравноосигурен?

Ако прецените, че са нарушени правата Ви при оказване на здравна или дентална помощ, можете да подадете писмени тъжби до шефа на съответната районна здравноосигурителна каса по местоживеене (РЗОК) или до Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – София 1407, ул. " Кричим " № 1. Жалбата се подава, като в нея се разказват аргументите и се показва минимум едно от следните учредения: регистрирана, само че неизвършена здравна дейност; качество на здравната помощ, което не подхожда на критериите за качество, избрани в националните рамкови договори; отхвърлен достъп до здравна документация; получени от реализатор на здравна или дентална помощ суми без правно съображение, написа Здравната каса.

Търсенето на подпомагане (анкети, декларации) от страна на здравноосигурените лица за уточняване на обстоятелства и условия по отношение на активността на изпълнителите на здравна помощ при осъществяваните инспекции, подкрепят доста контрола за определяне на регистрирана активност, която не е осъществена.

За изясняване на обстоятелствата, изложени в жалбата, се назначава инспекция по документи на изпълнителя на здравна помощ или на лечебното заведение, като жалбоподателят наложително се уведомява за резултатите.

Ако към момента се съмнявате какъв брой е неотложно да подавате сигнал, в случай че установите, че са нарушени здравните Ви права, ето и няколко образеца:

Пациент се е лекувал в лечебно заведение, само че след изписването си забелязал в получената Епикриза оперативна намеса, която не била осъществена.

Сигнализирал НЗОК и по случая била осъществена инспекция, при която е извършена АНКЕТА с пациента и е издадена Заповед за налагане на наказания " Частично преустановяване “ по съответната клинична пътека на лечебното заведение и възобновяване на сумата, получена от НЗОК без правно съображение.

Извършени са инспекции от НЗОК, по сигнали от способените институции, при които пациенти са заявили, че не са постъпвали за болнично лекуване в съответни профилирани лечебни заведения за рехабилитация, а са обитавали в хотели, където са провеждали балнео процедури. За нарушаванията са издадени Заповеди за налагане на глоба " Частично преустановяване “ по съответните клинични пътеки на лечебното заведение и възобновяване на сумата, получена от НЗОК без правно съображение.

При осъществена инспекция в столично лечебно заведение е открито, че негови чиновници са били признати за болнично лекуване в същото лечебно заведение, като някои от тях са били включени в работни графици и на работното си място по време на хоспитализацията им. Проведена е и АНКЕТА на пациенти на инцидентен принцип, като няколко от тях са удостоверили, че не са били на лекуване в лечебното заведение за оказване на болнична здравна помощ. За нарушаванията е издадена Заповед за налагане " Частично преустановяване “ по съответната клинична пътека и възобновяване на сумата, получена без правно съображение. По делото има решение на Върховен административен съд в интерес на НЗОК.

Извършени са и инспекции по сигнали от пациенти, които са посетили столично лечебно заведение за съответни диагностични процедури, без да са пренощували в лечебното заведение.

Подавани са сигнали от пациенти, които при инспекция в електронните им медицински досиета са забелязали, че им е осъществено болнично лекуване в столично лечебно заведение, без да са постъпвали за такова. При осъществена инспекция от НЗОК, същите са заявили, че не им е осъществена оперативна/интервенционална процедура, както и не са пролежавали в лечебното заведение.

Пациентите заявяват, че са посетили лечебно заведение единствено за годишни профилактични прегледи, без да имат каквото и да е лекуване. За нарушаванията е издадена Заповед за налагане " Частично преустановяване “ по съответната клинична пътека и възобновяване на сумата, получена без правно съображение.

При осъществена инспекция на лечебно заведение за профилирана извънболнична здравна помощ е установена активност, която не е осъществена, като са регистрирани консултативни прегледи на лица, лишени от независимост, които към датата на осъществяване на прегледа не са били на адреса на пандиза, тъй като са били освободени предсрочно/преместени в различен затвор или са заявили, че не са преглеждани и не познават лекаря.

При осъществена инспекция на лечебно заведение за първична извънболнична здравна помощ е установен регистриран профилактичен обзор по стратегия " Детско опазване на здравето “, само че родителят на детето е показал пред проверяващите документ, удостоверяващ, че на тази дата са фамилията е било на отмора в чужбина.

При осъществена инспекция на лечебно заведение за профилирана извънболнична здравна помощ са установени регистрирани прегледи по стратегия " Майчино опазване на здравето “. Жалбоподателката, обаче, е показала епикриза от лечебно заведение за болнична помощ, че по същото време е била приета в болница за планувано раждане.

Как да подадете Вашата тъжба?

При нарушение на правата на здравноосигурените лица, свързани с оказаната здравна или дентална помощ, жителите имат право да подадат писмени тъжби до Министерство на здравеопазването, РЗИ, НЗОК, РЗОК, ИАМН, Омбудсман на Република България.

При определяне на нередности или подозрения нарушавания или злоупотреби при оказване на здравна помощ, дентална помощ или фармацевтична грижа, заплащани от НЗОК, здравноосигурените лица могат:

Да се обадят на телефоните за информация в отделите за работа с жители на РЗОК. Актуална информация за адресите на РЗОК може да намерите на уеб страницата на НЗОК: www.nhif.bg.

Да посетят приемната на НЗОК (София, ул. “Кричим “ №1) или да се обадят в здравноинформационния център на НЗОК на тел. 0800 14 800.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР