Как здравните системи в Югоизточна Европа се справят с кризите?
Как здравните системи в обособените страни от Югоизточна Европа се оправят с провокациите, които пораждат през последните години, свързани с пандемии, измененията в климата и със застаряващото население. Тези и други въпроси обсъждаха над 40 водещи учени по време на 13-ия конгрес на Югоизточноевропейския медицински конгрес, чийто хазаин беше черногорският град Будва.
Кръглата маса по време на 13-тия конгрес на Югоизточно европейския медицински конгрес дискутира положението на здравните системи в обособените страни, и ролята на професионалните организации при решаването на зараждащите проблеми. Пред президента на Световната здравна асоциация бяха изложени както достижения, по този начин и не до такава степен сполучливи и проблематични проблеми.
" Проблемите, които срещат сътрудниците от района Югоизточна Европа, са сходни в страните, които са членове в Югоизточноевропейския медицински конгрес. Ние всичките сме страни в преход и къде по-успешно, в страни като Словения, къде не толкоз - в страни като България, Черна гора, сме въвели съвременни системи за ръководство на опазването на здравето. Всъщност това е огромният смисъл - да се разменят хрумвания, тактики, да се създадат рекомендации за следващи промени в вярна посока и аз считам, че точно по тази причина ползата е доста огромен ", сподели проф. Иво Петров - инвазивен кардиолог, шеф на клиника по кардиология, съобщи Българска национална телевизия.
В също време обаче, президентът на Камарата на лекарите в Черна гора Цанка Церович показа различен проблем, обвързван с фрагментите. А точно, че техните сътрудници учат сами немски и норвежки още като завършат и по-късно търсят реализация в Германия и Норвегия.
" 13-ият конгрес на камарите на лекарите от Югоизточна Европа е изключителна опция да се обмени опит, гледни точки, да се споделят общи проблеми. Най-вече да се опитаме да адресираме тези въпроси и да ги решим. Основните проблеми са свързани с това, че доста медицински лица - лекари, напущат страните от този район. Друг значим въпрос, който споделихме, е отбраната на лекарите, на техните работни места и това беше очебийно в изявлението на президента на Световната здравна асоциация, която взе участие в този конгрес по покана на проф. Кехайов ", уточни Церович.
" Българските лекари още след приемането ни в Европейския съюз потеглиха по Европа. Нашите лекари вървят и във Франция и Германия, само че това не може да бъде спряно със закон, би трябвало да се поработи върху аргументите и това сега към този момент става неизбежно ", изясни проф. Андрей Кехайов - президент на Югоизточноевропейския медицински конгрес.
Според проф. Андрей Кехайов конгресът в черногорския град Будва дава късмет за връзка и разискване на публично значими проблеми в системата на публичното опазване на здравето, както и продан на познания по най-новите научни открития в необятен набор от обществено значими болести.
Ето за какво българската страна показа обща самодейност за решение на един от належащите проблеми в района -застаряването на популацията. И подаде ръка на сътрудниците си от останалите страни да вземат участие. Изложението беше на доктор Пенко Пенков - шеф на болница в Сливен.
" В момента вършим плановете за създаване на тези три съществени здания. Първата и най-важната съгласно мен е Националния център за хопис услуги. Там ние ще имаме опция да образоваме всички експерти, които ще се занимават с тази активност от България, имаме поддръжката на Министерството на труда и обществената политика, на Министерството на здравеопазването. А в този момент и на Югоизточно европейски медицински конгрес, където те са упълномощени за образование. Те могат да ни оказват помощ, тъй като цялото това обучение във връзка със обществените грижи, го няма на този стадий. Затова ние би трябвало да го изградим по този начин, както го желае Европа ", сподели той.