Как се фалшифицира медът, който се продава в България?
Как се фалшифицира медът, който се продава в България? Годишно в България се създават сред 8 и 12 хиляди тона мед, като огромна част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на записаните пчелари е намалял 3 пъти, сигнализираха браншовите организации на производителите на мед.
Пчеларите у нас не престават да имат проблеми както с ниските изкупни цени, които търговците им оферират на едро, по този начин и с подправянето на пчелния мед.
Как се фалшифицира медът, който се продава в България?
„ Проблемът с подправянето на меда е от дълго време, само че едвам в последните години в страни от Европейски Съюз се повдига този въпрос. Той акцентира, че тази година е основана и Европейска асоциация, чийто първи приоритет е точно битка с фалшификаторите на меда.Фалшифицирането на меда значи мед, който има физико-химични данни, разнообразни от общоприетите, изясни Михайлов “, сподели ръководителят на Сдружение „ Обединен български пчеларски съюз “ Михаил Михайлов.
По думите му, на етикета наложително би трябвало да написа „ пчелен мед “, а не „ мед от … “
„ Често пъти в тези медове пчелите са били подхранвани със захар и други подсладители по време на медосбор “, акцентира той
При такова поддържане се стига до подправяне на меда.
„ Добросъвестни пчелари не биха позволили това. Имаме Закон за пчеларството, в който има възбрана за потребление на подсладители по време на медосбор “.
Фалшифициране на меда може да се прави и при преработвателите, добави пчеларят.
Източник: БНР
Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News