Журналистът Слави Ангелов публикува остра позиция в социалните мрежи, в

...
Журналистът Слави Ангелов публикува остра позиция в социалните мрежи, в
Коментари Харесай

Слави Ангелов: За шест месеца комунистите фалираха 15 банки, а много комсомолци безплатно придобиха активи по време на приватизацията

Журналистът Слави Ангелов разгласява остра позиция в обществените мрежи, в която съпоставя митингите в България през днешния ден със събитията от зимата на 1996–1997 година Според него страната още веднъж е изправена пред сходни проблеми, а част от политическите фигури, свързвани с неуспехите на прехода, не престават да заемат основни позиции.

В своя текст Ангелов напомня интервала на ръководство на кабинета на Жан Виденов, когато България претърпя хиперинфлация и банкови банкрути. Той подчертава върху ролята на тогавашния вицепремиер и министър на стопанската система Румен Гечев.

" Правителството на Жан Виденов банкрутира България през 1997 година, провокира хиперинфлация и последна беднотия “, написа журналистът, като добавя, че съгласно него в една обикновено функционираща страна сходен политик би трябвало " да се пенсионира вечно още през 1997 година “

Ангелов отбелязва, че макар тежките последствия от ръководството на Виденов, Гечев продължава да заема обществени позиции, в това число като специалист към Европейската комисия.

" Човекът, съперник на еврото, няма нищо срещу да получава хубава заплата в евро “, разяснява той, описвайки това като " типично двуличие “.

Журналистът свързва политическата резистентност на сходни фигури с неналичието на лустрация у нас.

" В България комунистите не бяха изметени от политическия и икономическия живот, за разлика от други страни от някогашния социалистически лагер “, акцентира Ангелов, като показва Германия, Чехия и Полша като образци за сполучливи трансформации.

В текста си той напомня и съответни стопански обстоятелства от интервала 1996–1997 година: банкрута на 15 банки за шест месеца, унищожаването на спестяванията на популацията и хиперинфлацията, достигнала към 300 %. Според него тези събития са разрешили комсомолците, " кредитните милионери “, да се освободят от отговорностите си и да изкупят активи по време на приватизацията.

Ангелов прави и паралел с сегашното, като декларира, че митингите през днешния ден не са поради финансов колапс, а поради корупция.

" След 28 години сме още веднъж на улицата. Този път не поради банкрут, а поради корупция. Отново сме окрадени “, написа журналистът. По думите му " фигурите, които стоят зад това – комсомолците на прехода – са същите “.

Според Ангелов продължаващото наличие на тези хора във властта е измежду аргументите България да изостава стопански по отношение на страни от Централна Европа.

" Днес ние сме най-бедната страна в Европа “, декларира той и акцентира, че последствията от политическия модел на прехода не престават да въздействат върху развиването на страната.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР