Художникът Стоимен Стоилов с изложба в галерия „Средец“ на Министерство на културата
Известният български художник Стоимен Стоилов, притежател на Хердерова премия за изцяло творчество, ще открие своя независима галерия в София.
Вернисажът е на 18 декември от 18ч. в изложба „ Средец “ на Министерство на културата.
Екпозицията ще показа знакови произведения от разнообразни интервали на неговото творчество- живопис, папируси, пастели, графика и рисунки.
Проф.Стоимен Стоилов ще покаже свои емблематични творби и цикли -като цикъл живопис “Човешките права ”, основан и показан във Виена по време на среща на върха на Европейски Съюз по случай 50-тата годишнина от подписването на Декларацията за правата на индивида на Организация на обединените нации.
Художникът ще подреди в изложба „ Средец “ както пастели, графика и рисунки от 80-те години на XX-ти век, по този начин и монументални живописни платна от началото на ХХІ век като “Средиземноморски фрагменти ” I и ІІ, III и IV(2014 и 2024г.).
Публиката ще види за първи път и най-новите работи на създателя, рисувани върху папируси в ателието му във Виена тази година, от цикъла “Ной ”.
Събитието се реализира с поддръжката на Министерство на културата, Посолство на Република Австрия в България и Община Варна.
Програмата по отбелязването на 80-тия празник на известния художник включва и премиера във Виена през януари 2025г. на новия документален филм на режисьора Георги Тошев “Щастие на върха на молива ”, отдаден на 80-годишнината на създателя.
Професор Стоимен Стоилов е роден във Варна през 1944 година, приключва Националната художествена академия в София през 1972 година и е основател на Международното биенале на графиката във Варна.
През 1991 година получава влиятелната премия " Готфрид декор Хердер " за изцяло творчество на Университета във Виена. Малко по-късно възпламеняват ателието му във Варна. От същата година се реалокира да живее и твори във Виена.
През 2009 е почетен с купата „ професор ” от австрийската страна за изключителни заслуги за развиването на нейната просвета и изкуство.
От 2010г. е притежател на медал „ Стара планина ” І-ва степен на Република България.
През 20204г. е награден с най-високото отличие на Министерство на културата-„ Златен век “ с огърлие за принос към българската просвета и изкуство.
Три години е художник на Дунавския интернационален фестивал на изкуствата в Австрия. След конкурс е избран да пресъздава годишнина на Виенското метро - в творбата са изрисувани над 200 емблематични за този град фигури - от Хофбургите, през Моцарт, Щраус, Фройд, Елиас Канети до през днешния ден.
Има независими изложения в двореца " Порчия " и в музея " Егон Шиле " в Австрия, в „ Лайъм алън мюзиъм ъф арт ” в Съединени американски щати, в Пърт, Западна Австралия и из цяла Европа.
Негови творби имат Музеят Албертина във Виена, Австрийското Министерство на външните работи, Френската библиотека и Фондът за модерно изкуство към Лувъра в Париж, Конгресната библиотека във Вашингтон, Градската библиотека в Ню Йорк, Колекциите на университетите Принстън и Йейл, Колекцията „ Джаф ” на Университета Флорида Атлантик, музеят " Пушкин " и Третяковската изложба в Москва, редица частни сбирки и други.
Проф. Стоимен Стоилов е и прочут създател на илюстрации и оформление на над 50 книги, сред които и българската класика като стихове на Пенчо Славейков, Димчо Дебелянов, Любомир Левчев, Николай Кънчев, разкази на Елин Пелин и други.
През 1980 година Стоимен Стоилов основава първата монументална рисувана керамика в България „ В света на Йовковите герои “, 80 кв.м, за Дом-паметника „ Йордан Йовков “ в Добрич.
През 2018г. рисува внушителното пано рисувана керамика „ Стената на знаците “,4 x 4 м за Икономическия университет във Варна във връзка 95 година от основаването му и 100 годишния празник на академичната постройка.
Негови монументални живописни произведения има в Община Варна, в Двореца на културата и спорта във Варна.
Във Виена монументални картини на художника има в ООН- в Атомната организация и в ОССЕ.
Името му попада в Benezit - най-старата френска енциклопедия за изобразително изкуство.