Цветен портрет на Марс: Защо е толкова важна първата цветна карта на Червената планета?
Изследователи от Китайската академия на науките (CAS) направиха значима стъпка в проучването на Марс, като сътвориха първата подробна цветна карта на Червената планета. Проектът стана вероятен с помощта на данните от задачата Тянвън-1, която Китайската национална галактическа администрация (CNSA) започва през 2020 година Мисията се състоеше от шест роботизирани детайла: орбитален уред, модул за кацане, три високочувствителни камери и марсохода Zhurong. Тянвън-1 учеше планетата в продължение на съвсем четири години, като съобщи на Земята хиляди изображения и данни за нейната геология и климат. Най-трудната част от работата на учените беше коригирането на цветовете на изображенията, което изискваше равнене и калибриране на цветовете.
Как е основана картата на Марс?
Картата се основава на 14 800 изображения, направени с разграничителна дарба 76 метра на пиксел, което разрешава да се реализира високо равнище на подробност. Чрез съчетание на изображенията, направени от орбита, с редица други данни, събрани по време на задачата, както и с данните от други галактически задачи, учените получиха една от най-точните карти на Марс, създавани досега.
Ключов детайл от работата е корекцията на цветовете: с цел да основат реалистична карта, откривателите са създали логаритми за поправяне на цветовете на изображенията, с цел да се отразят естествените нюанси на марсианската повърхнина. Тази работа беше изключително значима, с цел да се подсигурява точността на визуализацията, защото предходните карти имаха цветови отклонения заради разнообразни фактори, влияещи на изображенията от орбита.
Снимките да вземем за пример са направени на разнообразни места при друг ъгъл на осветление. Качеството на изображенията се въздейства и от пластовете на марсианската атмосфера. За благополучие откривателите са съумели да основат самобитна „ безшевна мозайка “, в която всички отклонения сред изображенията са доста понижени (до един пиксел).
Защо да се картографира Червената планета?
Тъй като Тяняън-1 включваше по едно и също време шест проучвателен инструмента, учените съумяха да изучат вътрешната конструкция на Марс, което е изключително значимо за откриването на вода и вероятни места за бъдещи колонии. По този метод новата карта ще бъде употребена за плануваните марсиански задачи, както роботизирани, по този начин и пилотирани.
Освен това с нейна помощ учените ще могат да научат повече за геологията на планетата, защото картата им разрешава да следят измененията в топографията и особеностите на повърхността с доста по-голяма акуратност от всеки път. Изследователите ще могат да научат повече и за марсианските явления като вулканичната активност и ерозията.
Макар че други страни, в това число Съединени американски щати и Европейски Съюз, също създават свои лични задачи и карти на Марс, работата, основана въз основа на данните от Tianwen-1, е първата, която дава толкоз в детайли показване на повърхността в действителни цветове и ще послужи като основа за взаимна работа сред галактическите организации от другите страни.
Мисията Тянвън-1
Тянвън-1 е първата самостоятелна междупланетна задача на Китай до Марс, изстреляна на 23-ти юли 2020 година от космодрума Венчан с ракета притежател Чанчжън-5. Нейната цел бе освен да доближи Марс, само че и да организира сполучливо изцяло проучване на повърхността и неговата атмосфера благодарение на орбитален уред и роувър.
Научните принадлежности на Тянвън-1 разрешават детайлно проучване на марсианската топография, както и геоложки проучвания. Така да вземем за пример радарът е в положение да „ вижда “ на дълбочина до 100 метра под повърхността на планетата, което дава опция да се търсят следи от вода или лед “, означават специалистите.
Марсоходът доближи Марс на 10 февруари 2021 година и влезе в неговата орбита. След няколко месеца маневриране в орбита спускаемият модул, носещ марсохода, сполучливо извърши меко кацане в равнината Утопия, ситуирана в северната част на Марс.
Марсоходът Zhurong е минал повече от 1900 метра, събирайки данни за почвата, атмосферните условия и магнитното поле на планетата. Сред научните му принадлежности са метеорологична станция за премерване на температурата и налягането, георадар и мултиспектрална камера за разбор на химическия състав на почвата.
Вече е добре известно, че всички съществени цели на задачата бяха изпълнени. Трябва да се означи, че марсоходът Чжуронг продължи работата си до месец май 2022 година, когато се наложи да бъде трансфериран в „ латентен режим “ поради мощни прахови стихии. Въпреки това Китай възнамерява да употребява орбиталния уред за по-нататъшни наблюдения на планетата и тестване на технологии, нужни за бъдещите задачи.
Сега основаването на цветната и най-подробна карта на Червената планета ще помогне на откривателите от целия свят да продължат да изследват най-близкия до Земята свят. Да напомним, че по-нататъшните стъпки включват вероятно колонизиране на Марс.
Мисията Тянвън-3
Китайските управляващи оповестиха амбициозния си проект за осъществяване на още една марсианска задача – Tianwen-3, която да събере проби от планетата и да ги върне на Земята почти до 2028 година Съобщението беше направено на 5-ти септември от Лиу Джиджун, основен началник на задачата, по време на събитие за проучване на дълбокия космос, извършено в Хуаншан, източната китайска провинция Анхуей.
Очаква се задачата да бъде първият сходен опит в света. Наред с учените от Китай, специалисти от други страни ще си сътрудничат за продан на проби и данни.
Основният приоритет на задачата е да се търсят следи от живот на Червената планета. Планът се състои от 13 стадия, в които ще се употребяват техники за отдалечено наблюдаване, с цел да се проведат цялостни проучвания на пробите, което ще подсигурява сполучливото им завръщане и опцията да се създадат значими научни открития “, сподели Лю.
Главният инженер също по този начин означи, че Тянвън-3 ще се придържа към интернационалните контракти, с цел да подсигурява, че както Марс, по този начин и Земята ще останат незамърсени и целостта на пробите ще бъде непокътната. Международното съдействие по време на задачата ще бъде в три области: взаимоотношение с потребния товар, продан на проби и данни и обмисляне на бъдещата задача.
„ Днес, съдейки по напредъка на разнообразни страни, Китай може да стане първата страна, която ще върне проби от Марс “, съобщи У Вейжен, основен разработчик на китайския план за проучване на Луната, по време на тазгодишното честване на Деня на космонавтиката в Китай.
Мисията Tianwen-4, за която Китай организира предпроектно изследване, ще изследва Юпитер и неговите спътници, последвана от пътешестване до Уран, сподели Ву.
Не единствено Марс
Да напомним също, че откривателите интензивно се приготвят за задачите „ Артемида-2 “ и „ Артемида-3 “, планувани надлежно за 2025 година и 2026 година, и не престават да комплектоват основното съоръжение преди изстрелването им на Луната.
„ Артемида-2 “ е предопределена да изпрати четирима астронавти към Луната, до момента в който „ Артемида-3 “ ще бъде първата сходна задача за кацане на Луната с екипаж след „ Аполо 17 “ през 1972 година Ръководената от НАСА стратегия има десетки интернационалните сътрудници, а споразуменията имат за цел да открият дълготрайното наличие на лунната повърхнина, с цел да се направи подготовка за бъдещи марсиански и междупланетни задачи.
Преди време Европейската галактическа организация (ЕКА) изпрати два сервизни модула до спътника на Земята: първият обиколи Луната и се завърна през 2022 година, а вторият сега се тества, с цел да извърши плануваните задачи.
След като европейският сервизен модул дойде в галактическия център „ Кенеди “ на НАСА, инженерите ще го свържат с адаптера на модула на екипажа, а по-късно и със самия модул, като ще проведат голям брой проби преди, сред тях и по-късно, с цел да се приготвят както би трябвало за идната задача.