Изискванията за достъп на хората с увреждания до плажовете са

...
Изискванията за достъп на хората с увреждания до плажовете са
Коментари Харесай

Обсъждат как да направят плажовете достъпни за хората с увреждания

Изискванията за достъп на хората с увреждания до плажовете са пуснати за публично разискване. Това оповестиха от пресцентъра на Министерството на районното развиване и благоустройство (МРРБ).

Към момента обаче плажовете остават недостъпни за хората в увреждания, а самите условия могат да се трансформират.

От Министерство на регионалното развитие показват, че са създали нужните механически условия в план на Наредба за допълнение на Наредба № РД-02-20-2 от 2021 година за установяване на условията за досегаемост и повсеместен дизайн на детайлите на наличната среда в урбанизираната територия и на постройките и оборудванията. Новите условия са подбудени от измененията в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. В него са основани разпореждания, които изискват специфични механически условия за досегаемост на морските плажове.

Сред условията ведомството акцентира:
Маршрутите по наличните морски плажове да са непрекъснати по цялата дължина и без стъпала, да имат надлъжен надолнище не повече от 5%, да са с ширина без трудности не по-малка от 150 cm. Ще би трябвало да взема поради и смяната на равнището на морската вода при приливи и отливи, както и присъщото неспокойствие за съответния морски плаж. Предвижда се още наоколо до наличния вход на всеки наличен морски плаж да има минимум една налична съблекалня, която се отбелязва с интернационалния знак за досегаемост. Достъпната зона за плажна сянка с плажна настилка да е обвързвана с наличния маршрут на плажа. В зоната ще се разполагат места за плажна сянка, всяко от които с най-малък размер 4 метра на 4 метра и чадър с два шезлонга. Достъпната зона за плажна сянка се планува да бъде до 0,5% от дейната плажна повърхност, с не по-малко от 5 налични места. В Наредбата е заложено достъпът на хора с двигателни увреждания до морската вода да става посредством предложение на услуги за даване на уреди - плажни инвалидни колички и/или плажни патерици, които разрешават устойчиво напредване по пясъка и във водата. На наличните направления, в прилежащите на наличния морски плаж територии, ще се слагат насочващи към плажа табели или ще се употребяват други подобаващи системи за ориентиране, обозначени с интернационалния знак за досегаемост. Когато към наличния морски плаж е очакван паркинг, ще се обезпечава минимум едно налично място за паркиране. Задължително е даването на информация за наличните услуги за хора с увреждания за попречване на опасности и злополуки. Информацията ще е с графични знаци и/или надписи и тактилно/звуково (чрез тактилни линии, тактилни знаци, тактилни карти, текст на брайлово писмо, гласова информация и/или системи за насочване). В случаите, когато на плажа не се позволяват домашни любимци, изключения ще се вършат за кучета водачи на хора с повредено зрение.
Министерство на регионалното развитие акцентира, че тъй като препоръчаните условия са нови за българското законодателство, в сходство с стимулирано предложение на министъра на туризма е препоръчано Наредбата за допълнение на Наредба № РД-02-20-2 от 2021 година да влезе в действие на 1 януари 2026 година Съображенията за влизане в действие на наредбата от 1 януари 2026 година са както нужното време за подготовката и приемането на изискваните със ЗИД на ЗУЧК (обн., Дъждовни води, бр. 39 от 2024 г.) актове, по този начин и належащо време за основаването на организация за последващото привеждане на наличните морски плажове в сходство с условията на законодателството.
 Европейска комисия съди България, че 10 година не дава достъп до информация при наказателно произвеждане
Европейска комисия съди България, че 10 година не дава достъп до информация при наказателно произвеждане

И за достъпността на артикули и услуги за хора с увреждания
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР