Италиански управляващ отново заплаши с излизане на страната от еврозоната
Италианските държавни облигации се намират под нов мощен напън от продажби, откакто върховен представител на крайно-дясната партия " Лига ", която е част от ръководещата коалиция, съобщи, че огромната част от проблемите на страната могат да бъдат позволени, в случай че тя напусне еврото и се върне към своя лична валута.
Италия ще се радва на по-благоприятни стопански условия отвън еврозоната, съобщи във вторник шефът на бюджетната и финансова комисия на Долната камара на Народното събрание - Клаудио Борджи, който е и върховен представител на партията " Лига ".
" Наистина съм уверен, че Италия ще реши множеството от проблемите си, в случай че има своя лична валута ", уточни Борджи в радио изявление, представено от Ройтерс.
Позоваването на Клаудио Борджи на опцията Италия да напусне еврозоната и еврото идва в миг на ескалация на напрежението сред държавното управление в Рим и Европейски Съюз по отношение на направените през предходната седмица оферти за италиански бюджетен недостиг в рамер на 2,4% от Брутният вътрешен продукт за всяка една от идващите три години.
След изявлението на Борджи доходността на 10-годишните дълготрайни италиански облигации се увеличи с 11 базисни пункта към нов 4 и 1/2-годишен връх от 3,41%, надвишавайки предходните върхове, които бяха достигнати на 29-ти май след брутални разпродажби на дълговите бумаги като реакция на сходни тогавашни закани за овакантяване на еврозоната и за връщането на страната към лична валута.
Лихвеният спред сред 10-годишните италиански и немски облигации пък се уголемява във вторник с 296 пункта (лихвата по италианския дълг надвишава немската с цели 2,965%), което е единствено с 4 пункта под спреда, доближат също на 29-и май.
Лихвата на 2-годишните италиански бумаги нараства с 6 пункта към едномесечен връх от 1,45%, до момента в който доходността на 5-годишните бумаги - с 10 пункта към 4-месечен връх от 2,687%.
Според анализатори настоящото напрежение към италианските бюджетни цели стартира да припомня на дълговата рецесия в еврозоната сред 2010-а и 2012-а година, когато вложителите оценяваха като действителна заплахата от разпад на единния валутен блок.
Въпреки отрицателната реакция на Европейския съюз и на дълговия пазар по отношение на държавния проект за високи държавни разноски, вицепремиерът Луиджи ди Майо съобщи във вторник, че Италия няма да промени заложените цели за бюджетния недостиг. Той удостовери, че по-късно през днешния ден държавното управление ще завърши средносрочната бюджетна рамка за интервала сред 2019 и 2020-а година.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ