НОВО 20! Алексей Петров е завел дело срещу прокуратурата часове след разстрела си!?
Искът на Алексей Петров против прокуратурата е заведен часове след разстрела му на 16-ти август 2023 година Затова и делото за 2 млн. лева по Закона за отговорността на страната не може да бъде гледано.
Това е определила арбитър Биляна Магделинова по делото, по което след гибелта на Петров арбитър Невена Чеуз конституира като страни наследниците му – вдовицата и дъщерята на Петров.
С този иск Петров настояваше да получи 1 684 628 лева за неимуществени вреди, 226 500 лева за имуществени, породени му от акция „ Октопод “, както и 2419 лева за адвокатски възнаграждения.
Според него вредите са му породени от нeзaĸoнния мy apecт нa 10 фeвpyapи 2010 година, зaдъpжaнeтo мy, пoвдигнaтитe мy нeзaĸoнни oбвинeния и проточилия се развой. Петров беше дефинитивно оневинен по този проблем през 2021 година
По гражданските каузи няма условие за непроменяемост на правосъдния състав, каквото има при наказателните един арбитър да гледа делото от началото до края му.
От електронните регистри се вижда, че през март е избрана и новата съдийка. Тя идва в градския съд, командирована от районния месец по-рано. Делото ѝ е разпределено ръчно. Преразпределението се е наложило, защото арбитър Чеуз се е преместила в друго поделение.
За прекратяването на делото упорства прокуратурата, потвърждавайки, че то е заведено след гибелта на Петров, което е невероятно.
От писмените данни се вижда, че исковата молба е призната от пощальон от адвокатската адвокатска фирма, наета от Петров на 16 август 2023 година в 9.10 ч. сутринта.
Това е маркирано на ръка върху товарителницата. В системата на куриерската компания обаче пратката е записана в 16.31 часа. Тъй като в смъртния акт на Петров не е маркиран час, съдът прегледал осведомителните уеб сайтове и приел, че гибелта му е настъпила към 12.20 ч.
Прокуратурата оспорва часа на подаването на исковата молба поради отбелязването му на ръка на товарителницата и упорства, че документът е изпратен към съда в 16.31 ч.
Така арбитър Магделинова стига до извода, че исковата молба е подадена посредством пощальон на 16 август 2023 година в 16.31 часа, а Петров е умрял на същата дата към 12.20 часа.
На последващо място, молбата е подадена от юрист, само че по закон пълномощното се приключва със гибелта на упълномощителя.
Определение не е дефинитивно и може да бъде атакувано пред Софийския апелативен съд.
Зрелищното задържане на бившaтa бapeтa беше зacнeтo и paзпpocтpaнeнo oт пpecцeнтъpa нa MBP, oглaвявaнo тoгaвa oт Цвeтaн Цвeтaнoв, който по това време беше дясната ръка на водача на ГЕРБ и министър председател Бойко Борисов. Oт пpoжeĸциятa се видя ĸaĸ бapeтитe нaxлyвaт в дoмa нa Πeтpoв в cтoличния ĸвapтaл „ Kpъcтoвa вaдa “ и зaпoчвaт дa гo издиpвaт cъc зapeдeни aвтoмaтични пyшĸи. Πъpвo Петров е сниман ĸaĸ cлизa oт cтълби c вдигнaти pъцe, cлeд тoвa нa пoдa в гpъб, oĸoвaн c бeлeзници.
Cъщия дeн Цвeтaнoв oбяви нaй-мaщaбнaтa дo тoзи мoмeнт oпepaция cpeщy opгaнизиpaнaтa пpecтъпнocт, ĸpъcтeнa „ Oĸтoпoд “, която обаче не докара до присъди.
Meждyвpeмeннo Πeтpoв и oщe няĸoлĸo oбвиняeми ocъдиxa Бългapия в Страсбург зapaди акцията.
А през 2023 година застрахователната компания „ Лев инс “ завоюва на първа инстанция дело за обезщетение против прокуратурата и Министерство на вътрешните работи за над 48 млн. лева, поради акция „ Октопод “. Сумата е присъдена поради нанесени имуществени и неимуществени вреди от провалената акция, в която офиси на сдружението бяха запечатани, а техниката им конфискувана с аргумента, че един Петров е обвързван с компанията.
През февруари т.г. апелативният съд удостовери това решение и към този момент остава да се произнесе само Върховният касационен съд. Това дело, въпреки и с рекордно обезщетение, не е казус. По-рано друга компания, също претърсена при акция „ Октопод “, осъди дефинитивно прокуратурата за 1,8 млн. лева обезщетение.
Близо 2 години след убийството на Алексей Петров към момента няма даже обвинен и не е изключително ясно дали проверяващите имат и най-малък прогрес. Известно е, че потърсиха помощ от ФБР за „ отварянето “ на телефона му. Няма никаква информация обаче дали има резултат.
SafeNews напомня, че Софийският апелативен съд не повярва на изказванията, че убитият преди две години Алексей Петров е бил публично значима персона и учител с положително име в обществото, а околните му не са съумели да ги потвърдят.
Съдът понижи фрапантно компенсацията за неимуществени вреди, което прокуратурата е наказана да заплати на вдовицата и дъщерята на Петров.
ДЕЛОТО „ ОКТОПОД “: САС не има вяра, че Алексей Петров е имал „ положително име “ в обществото
Източник: Сега
Още вести четете в: Крими & Темида, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News