Инвестициите в топлоцентрали и други съоръжения за изгаряне на отпадъци

...
Инвестициите в топлоцентрали и други съоръжения за изгаряне на отпадъци
Коментари Харесай

ВНИМАНИЕ: Тецове бълват опасни химикали

Инвестициите в топлоцентрали и други уреди за изгаряне на боклуци в страната се усилват и основават здравни и екологични опасности. За това сигнализира Българската асоциация „ Активни консуматори “, базирайки се на отчета „ Изгарянето на боклуци в България зад завесата – количества, здраве и технологии “ на екологичното съдружие „ За Земята “.

Така се стопира развиването на общинските системи за преработване и компостиране на боклука, означават от екосдружението.   

България е постигнала 28,2 на 100 преработване на отпадъците през 2021 година при сложени цели от 60% за преработване към 2030 година, 65% до 2035 година и 10% депониране, демонстрират данните на Националния статистически институт и Евростат. 

Това значи, че към 2030 година страната ни ще има капацитет да изгаря 30-40 % от отпадъците.

В момента RDF горивото от боклуци и остатъците от сортираните боклуци сформират 58% от позволения потенциал на инсталациите за изгаряне в страната.

Всеизвестен факт е, че „ Топлофикация Сливен “, Топлоелектрическа централа „ Бобовдол “ и други посредством увеличение на изгарянето на боклуци вместо въглища понижават плащаните въглеродни излъчвания и получават награди за творби ефикасен ток от Фонда за сигурност на енергийната система.  

Само към 31 май 2024 година са стартирани три процедури за екологични разрешителни за изгаряне на общо 667 540 тона боклуци, две от които са за територията на община Девня. Застрашени са регионът на град Павликени и прилежащи общини, оповестяват от „ Активни консуматори “. Изгарянето на 180 000 тона отпадък годишно заплашва павликенския край и прилежащи общини съгласно капиталовото желание на „ Петрургия “.

Изследването разкрива и съпоставя другите способи за изгаряне на боклука и здравните опасности, които то носи за популацията. В момента право да горят боклуци имат „ Холсим България “ и „ Хайделберг матириълс Девня “, Топлоелектрическа централа „ Бобовдол “, „ Топлофикация Сливен “ и други Заговори се, че  и други въглищни централи възнамеряват да минат на гориво от биомаса или изгаряне на боклуци.

Изпълнителната организация по околна среда е отказала да даде информация за количествата изгорени боклуци по кодове от  всяка от работещите сега съоръжения, тъй като тя била конфиденциална, настояват от екологичното съдружие „ За Земята “.

Подробен отчет за рисковете от изгарянето на боклуци се чака да бъде оповестен още тази есен,  оповестяват „ Активни консуматори “. През есента на 2024 година ще бъде оповестен обстоен отчет за рисковете от изгарянето на боклуци. 

От комините на пещите се изхвърлят нездравословни химикали като диоксини, фурани, устойчиви органични субстанции, рискови за околната среда и здравето на хората. 
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР