Индонезия откри първата си високоскоростна железопътна линия, проект на стойност 7,3 милиарда долара (£5,9), подкрепен от Китай по неговата инициатива „Един пояс, един път“.
Президентът Джоко Видодо стартира услугата, която свързва столицата Джакарта с Бандунг, водещ икономически център.
Железопътната линия се нарича Whoosh, акроним на бахаса индонезия, който се превежда като спестяваща време и надеждна.
Г-н Widodo даде приоритет на проекти като Whoosh за облекчаване на тежките задръствания в страната.
Първоначално железопътната линия трябваше да бъде отворена през 2019 г., но беше отложена поради спорове за земя, пандемията от Covid-19 и преразход на бюджета от $1,2 милиарда (£984 милиона).
Инаугурацията в понеделник беше отложена от неделя, за да се съобрази с графика на г-н Джокови.
Дванадесет загинаха в трафика в Индонезия jamIndonesia назовава новата столица НусантараНай-бързо потъващият град в светаWhoosh се управлява от PT KCIC, съвместно предприятие, съставено от четири индонезийски държавни компании и China Railway International в Пекин.< /p>
Името му е съкратено от „Waktu Hemat, Operasi Optimal, Sistem Handal“ или „Икономия на време, оптимална работа, надеждна система“ на местния език. Той може да достигне скорост до 350 км/ч (217 мили в час), като пътуването обхваща 142 км.
Индонезийски служители казват, че се очаква високоскоростната железница да подобри икономическата производителност . Те също така изтъкват факта, че влаковете се захранват с електричество, което ще помогне за намаляване на въглеродните емисии в страната. като отговор на Индонезия на Силициевата долина.
Водят се разговори за разширяване на Woosh до Сурабая, голям пристанищен град и столица на провинция Източна Ява.
Някои критици казват, че самата цена на проекта може да натежи на публичните финанси на Индонезия, които вече са обтегнати от пандемията. Г-н Jokowi се съгласи да използва държавни средства, за да помогне на проекта да преодолее забавянията.
Проектът е част от 10-годишната инициатива на китайския президент Си Дзинпин „Един пояс, един път“, амбициозен план за свързване на Азия с Африка и Европа чрез поредица от сухопътни и морски мрежи чрез инвестиции в местна инфраструктура.
Индонезия, най-голямата икономика в Югоизточна Азия, активно търси инвестиции от Китай, нейният най-голям търговски партньор.
