Има ли реална опасност от глобален катаклизъм? Какви са истинските

...
Има ли реална опасност от глобален катаклизъм? Какви са истинските
Коментари Харесай

„От Космоса до Земята: За глобалните предизвикателства и ролята на науката и ИИ“

Има ли действителна заплаха от световен прелом? Какви са същинските аргументи за световното стопляне? Как универсалните закони на физиката въздействат освен върху предметите във Вселената, само че и върху функционалностите на човешкото тяло – метода, по който мислим и взаимодействаме с природата? Каква е ролята на светлината за действието на клетките ни и доколко синята светлина от екраните вреди, изключително на подрастващите?

Тези въпроси стават все по-актуални в нашия динамичен и софтуерно подвластен свят. Именно те са в основата на научните проучвания и професионалните търсения на един от най-успешните български учени – проф. доктор Илия Русев. След впечатляваща кариера в НАСА, присъединяване в революционни планове като построяването на най-големия безоблачен телескоп в света и години работа в световноизвестни научни институти, проф. Русев избира да се завърне в България, с цел да въодушеви новото потомство откриватели.

„ Светлината е освен източник на живот, само че и основен фактор за здравето и развиването на човешкия организъм “, показа в изявление за Дарик радио проф. Русев. Изследванията му демонстрират, че синята светлина от екраните на електронните устройства може да докара до съществени физиологични промени, като повишение на кръвната захар, нарушавания в съня и отрицателни последици за развиването на подрастващите.

„ Колкото повече изследваме тези взаимоотношения сред физиката и биологията, толкоз повече разбираме смисъла на естествената светлина и нейната роля в поддържането на здравословния баланс на организма “, добави той.

Навлизането на изкуствения разсъдък (ИИ) към този момент трансформира обичайното обучение. Според проф. Русев, обаче, е належащо да има строги етични стандарти при образованието и потреблението на ИИ. „ Какви данни предоставяме за образование на ИИ е от основно значение. Липсата на регулация може да докара до рискови последствия, в случай че тези технологии попаднат в ръцете на безотговорни хора “, предизвестява той.

„ Технологиите би трябвало да допълват човешкия капацитет, а не да го заменят. Важно е да осъзнаем, че етиката и отговорността вървят ръка за ръка с нововъведенията “, акцентира още в ефира на Дарик радио проф. Русев.

Климатичните промени са различен фокус в проучванията на проф. Русев.

„ Слънчевата интензивност е значим фактор за световното стопляне, само че човешката активност също има забележителен принос. Ключът е в това да понижим нашия отпечатък върху природата и да се подготвим за неизбежните промени “, сподели той.

„ Физиката е не просто просвета, а инструмент за схващане на законите на вселената и тяхното въздействие върху живота на Земята. Насърчавам младежите да следват любознанието си и да не се опасяват да търсят отговори на огромните въпроси “, добави проф. Русев.

Той изнесе занимателен бинарен урок пред учениците от Основно учебно заведение „ Кочо Честеменски “ в Пловдив. Посещението му бе част от самодейност на управлението на учебното заведение, целяща да въодушеви младежите да обикнат физиката – предмет, който постоянно е недооценяван и избягван от учениците заради чувството, че няма вероятности за развиване.

След часа, децата зададоха въпроси към учителите си за университетите, в които могат да учат физика и астрономия.

Цялото изявление на Искра Койчева с проф. доктор Илия Русев чуйте в звуковия файл.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР