В Китай е създадена литиево-сернa батерия, устойчива на разрези и деформации – тя работи дори когато е повредена
Група китайски учени показаха първообраз на литиево-сернa батерия, устойчива на увреждания. Целта на създаването е да се сътвори по-безопасна опция на литиево-йонните акумулатори, които са склонни към запалване при положение на щета.
Новата батерия сподели безспорна надеждност, като продължи да работи даже откакто беше огъната на половина и по-късно едната ѝ половина беше отрязана.
Голямо предизвикателство за литиево-серните акумулатори остава дребният брой цикли на зареждане и разреждане, което попречва стартирането им на пазара. Изследователи от Китайския университет за електронни науки и технологии, Китайския институт за модерни технологии за предпазване на сила в езерото Тианму, Китайската академия на науките и Канадския университет на Британска Колумбия вземат участие в търсенето на съединения и решения, които биха могли да подобрят цикличните характерности на тези обещаващи акумулатори.
За основа на катодите на обещаващите Li-S акумулатори бяха употребявани сулфиди на преходни метали. Основният проблем с тези съединения е, че при високо нагряване полисулфидите стартират интензивно да се движат през електролита, което води до набъбване на батерията и понижаване на електрохимичните реакции. Електролитите на карбонатна основа отчасти вземат решение този проблем, само че основават и различен – те провокират утаяване на електродите на батерията, което бързо понижава броя на циклите на батерията.
Изследователите употребяват три разнообразни покрития на електродите: полиакрилова киселина (PAA), полиакриламид (PAM) и полиетиленов оксид (PEO), с цел да защитят катода от стоманен сулфид (FeS2) и богатия на литиев метал анод от утаяване. Всички тези съединения имат хелатиращ резултат (свързват „ неприятните “ йони), което предотвратява утаяването на електродите. Експериментите демонстрираха, че покриването на електродите с полиакрилова киселина дава максимален резултат.
След 300 цикъла на презареждане батерията на прототипа с формата на торбичка резервира 72% от първичния си потенциал, като не демонстрира утежняване след първите 100 цикъла.
Огъването на батерията на половина и по-късно отрязването на половината от нея не докара до щета или детонация на батерията, както би се случило с стандартна литиево-йонна батерия, което потвърждава безспорната сигурност на обещаващата разработка. Въпреки това към момента има да се свърши доста работа, преди да се премине към комерсиално произвеждане. Може би американските разработчици се оправят по-добре с литиево-серните акумулатори, откакто към този момент са открили тяхното лимитирано всеобщо произвеждане, само че това е друга тематика.