Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис, който освети схема за рекет и

...
Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис, който освети схема за рекет и
Коментари Харесай

Изнудван от Нотариуса бизнесмен осъди прокуратурата за 50 000 лева

Гръцкият предприемач Йоаким Каламарис, който освети скица за рекет и изнудване към убития Мартин Божанов - Нотариуса, осъди прокуратурата да му заплати обезщетение от 50 000 лв.,.

След разстрела на Божанов, Каламарис описа по какъв начин той и сътрудниците му са били упрекнати в машинация, на него му била наложена гаранция от 50 000 лв. и възбрана да напуща страната, а всичко било скица за изнудване по отношение на капиталов план за жилищно строителство. По него търсили съинвеститор и се появили арабски предприемачи, които имали българско поданство. Сключили прелиминарен контракт, само че когато трябвало да се показа план, сътрудниците им почнали да вършат пречки. Проблемът им бил със притежатели на два прилежащи парцела, а по-късно била намесена и прокуратурата. Според гръцките предприемачи в основата на проблемите им с прокуратурата тогава бил юрист Велимир Атанасов, който пък беше свързван с Божанов. Каламарис съобщи, че юрист Атанасов е бил непосредствен с тогавашното управление на Софийската районна прокуратура (СРП) и изключително с някогашната ѝ шефка Невена Зартова. След това започнаха инспекции дали предприемачите са били изнудвани от кръга към Нотариуса, а те самите бяха изслушани в Народното събрание, а управлението на СРП беше заменено, само че други последици нямаше.

След това Каламарис заведе дело в Софийския градски съд (СГС), в което изиска прокуратурата да бъде наказана да му заплати 100 000 лв. за неимуществени вреди от воденото против него следствие за машинация.

В желае си той разказва по какъв начин повече от 10 години живее и работи в България, а работата му е обвързвана с осъществяване на огромни непознати капиталови планове. Каламарис акцентира, че също така е учител в Пловдивския университет " Паисий Хилендарски ", а от 2014 година е почетен консул на Уругвай в България.

Обвинението против него за машинация в изключително огромни размери е повдигнато при започване на май 2023 година Тогава районната прокуратура му наложила гаранция от 50 000 лв. и му забранила да напуща страната. Постановлението било доказано от градската прокуратура. През есента обаче градската прокуратура към този момент отменила постановлението, дружно с всички ограничавания. Разследването траяло 5 месеца и било прекъснато. По този мотив Каламарис твърдеше, че прокуратурата е била употребена за кавга в бизнес връзки.

" Обвинението е повдигнато без безапелационен разбор на доказателствата. Напълно са пренебрегнати изводите и заключенията на съдебно-техническата експертиза. Анализът на фактическите връзки е напълно в областта на комерсиалните връзки. Налице е безспорна неплатежоспособност от материална страна на употребяваната правна структура при покачване на обвиняването ", написа в решението си по делото против прокуратурата арбитър Петър Боснешки.

В решението си съдът отбелязва, че обвиняването е било за тежко закононарушение, което планува до 10 години затвор, както и безпричинно високия размер на наложената гаранция и ограничаването за пътешестване. По този мотив съдът показва, че Каламарис е непознат жител и със възбраната да напуща България е било съществено лимитирано освен правото му на свободно напредване, а и професионалният му живот, защото са били нарушените контактите му с сътрудници в чужбина. Съдия Боснешки откроява и публичността на следствието и разгласяването му в медиите, с цел да реши, че справедливото обезщетение за предприемача е 50 000 лв..

Решението не е дефинитивно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР