Германски учени са разработили иновативен чип за изкуствен интелект, който

...
Германски учени са разработили иновативен чип за изкуствен интелект, който
Коментари Харесай

Нов невроморфен чип работи без електронен облак и консумира 100 пъти по-малко енергия

Германски учени са създали новаторски чип за изкуствен интелект, който прави калкулации в действително време, без да употребява облачни услуги или интернет връзка. AI Pro комбинира памет и процесор в компактна невроморфна архитектура, която имитира метода, по който хората разпознават моделите и вземат решения. В същото време устройството с повърхност 1 mm² употребява 10 пъти по-малко сила от стандартните процесори за изкуствен интелект.

Развойният екип от Техническия университет в Мюнхен към този момент е получил първите прототипи, направени от производителя на полупроводници Global Foundries. За разлика от стандартните чипове, изчислителните блокове и блоковете памет на AI Pro са обединени. Тази архитектура се основава на правилото на „ хиперпространственото пресмятане “: тя разпознава сходствата и моделите, само че не изисква милиони записи на данни за образование.

С други думи, вместо да преглежда безчет изображения на коли, както е при метода на дълбокото образование, AI Pro сплотява разнообразни елементи от информацията, като да вземем за пример обстоятелството, че автомобилът има четири колела, че се движи по път и може да има разнообразни форми. По този метод той възпроизвежда човешкия метод на учене посредством заключения и сходства.

Важно преимущество на това невроморфно мислене е, че то икономисва сила. За образованието на задача за взимане на проби новият чип употребява 24 микроджаула, до момента в който другите сходни чипове изискват 10-100 пъти повече сила.

Според разработчиците особеното на този чип е „ комбинацията от модерна процесорна архитектура, специализация на логаритмите и новаторска обработка на данните “. Той се разграничава и от процесорите с общо предопределение, каквито са продуктите на Nvidia.

„ Докато Nvidia сътвори платформа, която разчита на данни от облака и дава обещание да реши всеки проблем, ние разработихме чип с изкуствен интелект, който предлага персонализирани решения. За него има голям пазар “, споделя проф. доктор Хусам Амрух, началник на изследователския екип.

Цената на чипа с размер 1 mm² в този момент е 30 000 евро. Той има към 10 милиона транзистора, което не е толкоз доста: за съпоставяне, чиповете на Nvidia имат към 200 милиарда транзистора. Но AI Pro прави обработката на данните на място, без да ги изпраща в облака. Това икономисва време и изчислителна мощ на сървъра.

Освен това, както беше упоменато, чиповете могат да бъдат персонализирани за съответни задания. Например за обработка на сърдечния темп от данните от фитнес тракер или навигационните данни от дрон. Тъй като тези персонални и от време на време чувствителни данни не напущат устройството, няма проблеми със стабилната интернет връзка или киберсигурността. Разработчиците са уверени в това и споделят: „ Бъдещето принадлежи на тези, които имат хардуера. “

Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР