Германия отново се изравни с Норвегия по брой златни медали

...

Германия отново са изравни с Норвегия по златни медали в Пьонгчанг

Германия още веднъж се изравни с Норвегия по брой златни медали от зимните олимпийски игри. Бундестимът надви в директна борба със скандинавците в отборната северна композиция и завоюва 13-ата си купа от Пьонгчанг 2018.

Олимпийският първенец на дребната шанца Ерик Френцел, златният медалист на огромната Йоханес Ридзек и неговият подгласник Фабиан Ризле и Винценц Гайгер записаха предстоящо безапелационна победа. Те затвърдиха цялостната немска доминация в северната композиция, като изпревариха норвежците с 52.7 сек. Бронзовият орден отиде при австрийския тим, който финишира с пасив от 1:07.8 мин.

Норвегия не съумяха да завоюва злато в тринадесетия спортен ден на игрите, само че резервира първата позиция в класирането поради повече сребърни медали - 12 против 7 за Германия. Скандинавците имат и най-големия сбор оценки - 35, а германците са с 25.

Днешният ден се оказа най-успешен за Съединени американски щати. Американските спортисти завоюваха две олимпийски трофеи и се придвижиха до четвъртото място в класирането по медали.

Женският тим на Съединени американски щати завоюва хокейния шампионат след трагична победа против Канада с 3:2 след дузпи във финала. Американките сграбчиха златото за пръв път от 1998 година, когато женският хокей дебютира в олимпийската стратегия. В идващите четири олимпиади канадките непроменяемо бяха на върха.

Дейвид Уайс донесе второто злато на Съединени американски щати в 13-ия спортен ден на игрите. 27-годишният сноубордист отбрани олимпийската си купа в халфпайпа. Неговият съотечественик Алекс Ферейра приключи втори. Най-младият участник в Пьонгчанг - 16-годишният Нико Портеос от Нова Зеландия, завоюва бронзовия орден.

Американците имат осем трофеи и общо 21 оценки от Пьонгчанг 2018. Канада резервира третото място с девет златни, седем сребърни и шест бронзови медала.

Съединени американски щати прекъснаха превъзходството на Канада в женския хокей
© Reuters

Холандия също е близо със своите седем трофеи и общо 17 медала. Сузане Шултинг донесе първо олимпийско злато в шорттрека в историята на своята страна. Тя завоюва конкуренцията на 1000 метра.

Днес бяха раздадени още два комплекта медали в шорттрека. Унгария победи в мъжката щафета на 5000 метра и завоюва първия си златен орден от олимпийските игри в Пьонгчанг.

Китаецът Дадзин У завоюва златото в спринта на 500 метра, като сложи два международни върха. Той измина отдалеченост за 39.800 секунди в полуфиналите, а във финалната гонка смъкна 0.216 сек. от достижението си, с цел да изпревари корейците Даехьон Хванг и Хьоджун Лим.

Китаецът У сложи два международни върха и завоюва златото в спринта на шорттрека
© Reuters

Днес се състояха и последните самостоятелни надпревари в алпийските ски. Швейцария беше огромният победител в женската композиция, откакто Мишел Гизин завоюва златото, а Уенди Холденер приключи трета. Микаела Шифрин остана втора, а Линдзи Вон не приключи последния си олимпийския старт.

Мъжкият слалом също беше белязан от изненади. Шведът Андре Мирер завоюва златото и стана най-възрастният първенец в историята на олимпийските ски. Швейцарецът Рамон Ценхойзерн и Михаел Мат от Австрия допълниха почетната стълбичка. Двама от любимците - Марсел Хиршер и Хенрик Кристоферсен, отпаднаха, а третият - Алекси Пинтюро, се класира едвам пети.

Андре Мирер стана най-възрастният олимпийски първенец в алпийските ски
© Reuters

Успехът на Мирер прати Швеция на шесто място в класирането по медали с пет златни и пет сребърни. По пет олимпийски трофеи имат още Франция и Австрия, само че при по-малко сребърни оценки. Сноубрордистката Ана Газер донесе петото злато на австрийския тим, откакто завоюва женския биг еър.

Домакините от Южна Корея са девети с четири златни, четири сребърни и три бронзови медала. Швейцария, Япония и Италия заемат местата от десето до дванадесето с по три олимпийски трофеи.

Домрачова изведе Беларус до златото в дамската щафета в биатлона
© Reuters

Денят приключи с успех за Беларус в биатлона. Надежда Скардино, Ирина Крюко, Дзинара Алимбекава и Дария Домрачова завоюваха женската щафета на 4х6 км и донесоха втори златен орден за своята страна от игрите в Пьонгчанг. Това отрежда на Беларус 13-ата позиция.

С по една олимпийска купа са Китай, Чехия, Словакия, Англия, Полша, Унгария и Украйна. Общо 28 страни имат оценки от 23-те зимни игри.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Пьонгчанг 2018 (238)
Източник: dnevnik.bg