Германия и Франция обявиха, че ще изпратят войски в Гренландия

...
Германия и Франция обявиха, че ще изпратят войски в Гренландия
Коментари Харесай

БГНЕС: Новини от България и Света

Германия и Франция оповестиха, че ще изпратят войски в Гренландия дружно с други европейски страни, откакто американският президент Доналд Тръмп ускори заканите си да завладее арктическия остров.

Разполагането на 13-членен разследващ екип на Бундесвера в столицата на Гренландия Нуук от 15 януари е по покана на Дания, заяви немското министерство на защитата.

Според Берлин задачата има за цел „ да изследва рамковите условия за вероятни военни дейности в поддръжка на Дания за обезпечаване на сигурността в района “, съобщи Агенция Франс Прес.

Франция, единствената нуклеарна мощ в Европейския съюз, също удостовери, че ще изпрати войски в Гренландия след среща на високо ниво сред представители на Съединени американски щати, Дания и Гренландия във Вашингтон.

Тръмп неведнъж е заявявал, че ще поеме надзор над самостоятелната датска територия, настоявайки, че това е от жизненоважно значение за сигурността на Съединени американски щати.

След среща с американски представители, в това число вицепрезидента Джей Ди Ванс и държавния секретар Марко Рубио на 14 януари, датският външен министър Ларс Льоке Расмусен сподели, че е „ ясно, че президентът има предпочитание да завладее Гренландия “, което съгласно него е „ безусловно излишно “.

Швеция също съобщи, че ще взе участие в европейската военна задача. | БГНЕС

Източник: bgdnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР