Галя Маджарова, зам.-председател на УС на Бялото братство, в интервю

...
Галя Маджарова, зам.-председател на УС на Бялото братство, в интервю
Коментари Харесай

Галя Маджарова: Житният режим лекува нервната система и агресията

Галя Маджарова, зам.-председател на УС на Бялото приятелство, в изявление за предаването " Здравето на фокус " на Радио " Фокус " .

За поредна година стотици хора стартират по този начин наречения истински " Житен режим “, който е през месец  февруари. Неговата дата не е закрепена, той зависи от пълнолунието, което пък от своя страна се мени.  

Г-жо Маджарова, каква е концепцията на житния режим в нравствен проект?

Точно преди 100 години, на 25 януари, Учителят дава задача на възпитаници да вършат житен режим за 3 месеца, като задачата е да се пречисти тялото. В самата сказка той изяснява, че хора, които са заболели от туберкулоза или пък имат изтощена нервна система, е хубаво, в случай че съумеят, за 3 месеца да създадат житен режим, като денем ядат единствено по 100 грама жито и пият топла вода, колкото желаят. Той обаче вижда по лицата на учениците си, че те са малко озадачени, по какъв начин ще устоят 3 месеца. Тогава той споделя: добре тогава, един месец го направете. Накрая стига до една седмица. 

Има разнообразни житни режими - едни от тях са лечебни, профилактични, а този, за който ние в този момент ще приказваме, е от така наречен профилактични режими и е наименуван " предпролетен житен режим “. Стремежът е да се освободи тялото от насъбрания през зимата баласт – заради застоял живот, изразходване на " мъртва храна “ - в този момент има зеленчуци, само че въпреки всичко. Целта е тялото да се зареди с жива сила, с цел да не минаваме през така наречен пролетна отмалялост. И това става при разсип на луната февруари месец, който е последният месец в така наречен мрачен интервал или ин интервал на зимата.

Тази година същинският житен режим стартира на 17 февруари, по този начин ли е?

Тук има една специфичност – в словото на Учителя в никакъв случай не се споделя: Така не може. Традицията в Бялото приятелство е постоянно особено този предпролетен житен режим да стартира в сряда, тъй като в сряда имаме опция да се свържем с лечебните сили на природата. Сряда е под знака на планетата Меркурий, под знака на архангел Рафаел, който знаем, че е архангела, който спомага за лекуването, и в случай че желаеме да влезем в лечебницата на природата, това е от ден среда. Но който желае, може да го стартира от всеки един ден след пълнолуние, условието е да е най-малко 3 дни след пълнолунието. Голяма част от нашите другари във Варна ще го стартират на 19 февруари - сряда, и ще го приключим на 28 февруари -  петък, с цел да можем навръх новолунието да се захраним.  

Хората, които се интересуват от повече информация, може да се закупят, в случай че намерят, книгата на Христо Маджаров " Житен благослов “, в която това е доста добре обяснено, както и в книгата на Светозар Няголов " Хранене, пост и житен режим по Учителя Беинса Дуно “. Светозар Няголов е един от малцината, които са имали щастието да израснат на коленете на Учителя. Той дава рекомендация този предпролетният житен режим да се стартира постоянно от сряда. А другояче, във всеки един ден можем да го стартираме.

Преди започване на режима има ли потребност от някаква специфична подготовка на тялото?



Учителят е препоръчвал един-два дни преди житния режим да сме на по-лека храна и вечерта преди житния режим, в случай че се усещаме натоварени, да се направи клизма или да се вземе рициново малсло, с цел да се причестят червата.

Вие споменахте за 100 грама жито дневно. Какво друго е разрешено в тези дни?



Отначало житният режим е бил даден единствено със 100 грама негрухано жито. Подчертавам негрухано, тъй като Учителят категорично в беседите изяснява, че ципицата на житото съдържа доста потребни субстанции и минаването през мелницата лишава тези качества на житото. Така че е хубаво да не е грухано житото. В ципицата има такива субстанции, които подхранват мозъка.

На множеството от братята и сестрите им е било мъчно да устоят единствено на 100 грама жито и вода, изключително на по-възрастните, които имат проблеми със зъбите. Тогава Учителят е споделил да се изяждат дневно по 3 ябълки за тониране на нервите, 9 ореха, т.е. по 3 пъти дневно по 3 ореха за увеличаване и поддържане на мозъка, по една лъжица мед за контролиране на стомаха и по няколко капки лимон, а житото подхранва активността на сърцето.

Има ли избран ред, в който би трябвало да се одобряват тези артикули? Може ли житото да бъде смесено с меда, с орехите?



Аз особено не го разбърквам, тъй като другите съставки не са наложителни. Житото е най-важно, то е, което обновява организма ни. Но е доста значимо да бъде хубаво измито и от вечерта би трябвало да се залее с по-топла водичка, с цел да може да набъбне до сутринта. Аз особено от 2005 година го върша с лимец, преди този момент го правех с жито, само че в този момент ми е по-добре с лимеца, което е най-древното жито.

Във вкусовите качества има ли разлика сред пшеницата и лимеца?

Лимецът за мен е по-вкусен и по-мек като престои 8-10 часа във водата.

Има известно несъгласие за метода, по който би трябвало да се подготвя житото, без значение дали става дума за пшеница или за лимец. Една част от хората настояват, че то наложително би трябвало да бъде покълнало, а не залято с топла вода. Има ли значение?

Още по времето на Учителя, доста от неговите почитатели, да вземем за пример Елена Андреева, Паша Теодорова, са го правили с покълнало жито. Така че това е въпрос на избор. Защото покълналото жито знаем, че е доста потребно и съдържа доста потребни съставки. Дори западни учени, които доста по-късно стартират да изследват изгодите от подобен режим единствено на жито, споделят, че покълналото жито е доста по-полезно като съставки от житото, което не  е покълнало.

Вероятно покълналото жито изисква повече време, с цел да е готово за консумация?

Да, би трябвало 1-2 дни преди този момент. Примерно, в случай че желаеме покълнало жито за сряда, би трябвало от понеделник да го заложим.

Как тъкмо се подготвя, с цел да покълне?

Стоте грама жито, отново дублирам, се измиват доста добре. След това се залива с вода, която е със стайна температура, тъй че да има един до два пръста вода над житото. След това аз го омотавам в хавлиени кърпи, както при подквасване на мляко, и всеки ден променям водата. На втория ден няма потребност да е 1-2 пръста водата над житото, а до самото жито.

Така се резервират огромна част от питателните субстанции на житото?

И водата е хубава да се пие. Дали ще го вършим покълнало или не, хубаво е житената вода да се изпива, тъй като тя е доста потребна.

Има ли значение дали накисваме житото в глинен или елементарен съд, който употребяваме в всекидневието?



Аз го върша в глинени съдове. Просто по този начин ми харесва. Предполагам, че по този начин е по-добре.

Що се отнася до водата, наложително ли е да бъде изворна?

Ако имаме опция да е изворна, е най-добре. Ако е чешмяна, би трябвало въпреки всичко да е пречистена през кана или през някакъв различен филтър, тъй като знаем, че за жалост чешмяната вода не е доста за предпочитане да се пие.

На какъв дял би трябвало да бъдат разграничени тези 100 грама жито за деня?

На три равни елементи.

Медът какво място заема в този режим?

Тъй като през целия ден се пие, колкото се може повече топла вода, може в чашката с топла вода да се постави мед и лимон. Или пък просто да се постави на небцето медът и да се смуче, в случай че човек усеща потребност от такава сила, само че отново дублирам – най-важно е житото. Някои хора споделят: " Аз не си изяждам житото. “  

Но, тези 100 грама жито е значимо да се изядат, тъй като те са тези, които трансформират нашите кафези и ги прочистват.

Доколкото знам, житото би трябвало да се употребява постепенно, да се дъвче дълго - 99 пъти, всяка хапка?

Да.

Има и още един обред преди да стартира самата консумация на житото, той е самобитна молитва: " Господи, одобри ме в лечебницата на природата “.

Да, това е молитва към природата. Първият ден желаеме разрешение  да бъдем другари в лечебницата на природата, само че по-късно към този момент не се споделя всеки ден - единствено първия ден, като е добре преди този момент да се споделя и една молитва. Тази молитва е нужна, с цел да можем да се свържем с по-висшите светове и да сме по-концентрирани. Просто да знаем, че въпреки всичко в нашия организъм се прави заветен развой и по тази причина изначало се споделя три пъти формулата - " Божията обич носи изобилни и цялостен живот “. Тази формула се споделя преди всяко от трите хранения през всички дни. Хора, които не са в учението и това не им е хармонично, могат да се споделят " Отче наш “. Първият ден след тази формула, преди всяко от  трите хранения, се споделя: " Господи приеми ме в лечебницата на природата за 10 дни. “   Това се споделя единствено първия ден. На 10-я ден на обяд е зареждането с ангелска чорба. Тогава пък би трябвало да благодарим на природата, че се е погрижила за нашето тяло.

Ако по време на режима видим някаква рецесия във физическото и  здравословното ни положение - мощно главоболие, виене на свят, би трябвало ли да преустановим режима или тези признаци са част от естественото му деяние?



В взаимозависимост от това какво има да пречиства организмът, допустимо е първите 3 дни да имаме лек дискомфорт. Но, в случай че човек може да преодолее тези 3 дни, идващите дни просто лети от сила. Аз особено върша осъзнато режима от 1997 година. Трябва да ви кажа, че не съм имала такива рецесии, дори имам повече сила през дните. Но имам познати, при които стартира главоболие, гадене. В подобен случай, в случай че вътрешно има чувството, че не му е хармонично, не може да издържи, просто може да приключи режима, тъй като Учителят е споделил кой, колкото може да издържи. Това не е военна дисциплинираност, това е за естетика. Ако човек се усеща в какофония, не може да го издържи, може да прекъсне.

Много хора разчитат на житния режим, с цел да смъкват килограми?

Да, някои хора смъкват килограми. Ако желаят да смъкват килограми, е хубаво да го повторят най-много през март месец, тъй като тогава в действителност организмът се освобождава от повече мазнени, само че не трябва задачата на режима да бъде намаляване. Целта е просто да се пречистим преди пролетта, с цел да можем да приемем по-добре пролетните нови сили, които ще ни заредят за цяла година с повече слънчева светлина и топлота.

Доколко е правилно, че обратно на упованието след 5-ия ден от режима човек има доста повече сили, в сравнение с в самото начало?

Точно по този начин е, дори при мен е след 3 -ия ден. Аз по тази причина ви споделих, че някои споделят: Не мога да изям 100 грама жито, доста ми е. Да, само че би трябвало да се изяжда, тъй като то има своята роля в цялата тази десетдневна работа на природата върху нашето тяло.

Т.е. без значение дали се усещаме гладни или не, житото за деня би трябвало да се изяжда?



Трябва да се употребява и би трябвало до момента в който го консумираме да му благодарим, че то влиза в нашия организъм, че ни оказва помощ да се прочистим, тъй като житото е един подарък на човечеството. Казват в окултните школи, че това е подарък от Венера, донесен от Мелхиседек, на човечеството, с цел да може да оцелее дружно с медоносната пчела.

Най-общо казано по какъв начин се отразява житният режим върху здравословното ни положение? От какво можем да се отървем, в случай че го съблюдаваме по разпоредбите?

Житото има свойството да излича от организма тежки метали и насъбрани отрови. Това е потвърдено от медицината, в чужбина са правили опити. Организмът се зарежда с доста витамини, доста потребни минерали. Нещо повече, Учителят го предлага при заболели от туберкулоза - 3 месеца да бъдат единствено на жито, с цел да оздравеят. В някои беседи споделя, че човечеството погрешно прави затвори за хора, които са нарушили закона: по-добре е да оставят крадците единствено на жито и гореща вода, след 3 месеца тези хора ще бъдат разнообразни, няма да демонстрират такива неприятни качества. Също по този начин го предлага при хора, които имат проблеми с нервната система, с агресивността. Така че житото за доста неща оказва помощ.

В актуалния свят доста хора имат проблеми със съня. Как този режим би им се отразил, имате ли персонални усещания?



Ако ябълката се изяжда в 20.00 часа, сънят наистина  доста се усъвършенства и  работи добре. По принцип е целесъобразно, когато имаме проблеми със съня, някъде към 20.00 часа да се изяждат по 2 ябълки, не приказвам за житния режим, а изобщо. Тогава сънят се усъвършенства.

Стигаме до ангелската чорба, която я одобряваме на 11-я ден, по този начин ли?



На 10-я ден.

Как я подготвяме?



За един човек слагаме 2-3 картофа, според от размера им,  в 500 ml,  до 1 литър, вода със напълно малко сол, аз дори съвсем не поставям. Хубаво е картофите да се сложат цели. Когато картофът е сварен, се поставя магданоз, колкото повече, толкоз по-добре. Това е ангелската супичка. Преди консумация може да се постави лимонче. Това е може би най-вкусната чорба, която човек може да употребява.

Но преди този момент би трябвало да е минал през житния режим, с цел да усети усета ѝ?

Да, по този начин е. Хората на вятъра се опасяват, че могат да умрат от апетит, тъй като се вижда, че със 100 грама жито се чувстваш утолен, здрав, мощен. Т.е. този режим ти демонстрира, че няма за какво да се страхуваш по какъв начин ще оцелееш. Достатъчно е да имаш 3 кг жито за 1  месец и си обезпечен да бъдеш здрав.

Медицината от дълго време е потвърдила, че от апетит доста по-малко хора са умрели, в сравнение с от преяждане.

Точно по този начин. Страхът да не останем гладни, е по-страшен от самия апетит. 

Росица АНГЕЛОВА
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР