Рей Курцвейл: „Няма да имаме конфронтация с ИИ – ИИ ще проникне в нас“
Футуристът и академик Рей Курцвейл предвижда, че сливането на индивида и машината, известно като „ сингулярност “, ще се случи през идващите десетилетия. В книгата си „ Сингулярността наближава “ той твърди, че общият изкуствен интелект (AGI) ще бъде основан до 2029 година, а до 2045 година хората ще могат да усилят интелигентността си милион пъти посредством усъвършенствани мозъчни интерфейси. Според него мозъците ни ще бъдат интегрирани с облака и ще можем да получаваме нужната ни информация със силата на мисълта.
„ Няма да имаме борба с ИИ: ИИ ще проникне вътре в нас “, споделя ученият.
Това ще докара до огромна смяна в цивилизацията, ще усъвършенства качеството на живот, само че ще повдигне и съществени етични и обществени въпроси.
Прогнозите на Курцвейл, които в миналото изглеждаха смели, в този момент притеглят все по-голямо внимание на фона на бързото развиване на изкуствения разсъдък. През 1999 година той предвижда, че общият изкуствен интелект (AGI) – форма на изкуствен интелект, сравнима с човешката просветеност – ще бъде реализиран до 2029 година По това време мнозина гледаха скептично на тази концепция. Сега обаче, когато до плануваната от Курцвейл дата остават единствено няколко години, вероятността за AGI стартира да се приема по-сериозно. Днес ИИ се развива с невероятни темпове. Съществуват свръхмощни процесори, които стават все по-бързи и по-евтини, както и големи масиви от данни за образование на ИИ.
Още през 2029 година изкуственият разсъдък ще доближи равнището на най-талантливите хора в множеството области на човешката активност, счита Курцвейл. Според футуролога AGI не е просто усъвършенствана машина, която имитира човешкото държание, а система, която фактически схваща и разсъждава за света по метода, по който го вършат хората. Той има вяра, че основаването на подобен разсъдък ще докара до по този начин наречената „ сингулярност “ – миг, в който технологиите ще стартират да се развиват толкоз бързо, че няма да можем да ги направляваме, и това коренно ще промени цивилизацията.
AGI е единствено първата стъпка към „ сингулярността “. Футурологът твърди, че постигането на AGI бързо ще докара до основаването на свръхинтелигентност – форма на просветеност, която надалеч надминава човешката във всички области, в това число творчеството, обществената просветеност и решаването на проблеми.
AGI освен ще разшири човешките благоприятни условия, само че и ще се интегрира с човешката биология. Курцвейл рисува картина на бъдеще, в което хората и машините се сливат, което ще докара до повишение на човешката просветеност посредством ИИ и в последна сметка до увеличение на продължителността и качеството на живот.
В книгата си „ Сингулярността е близо “ Курцвейл написа, че до 2045 година хората ще могат да усилят интелигентността си милион пъти посредством усъвършенствани мозъчни интерфейси. Тези интерфейси ще включват нанороботи, безвредно сложени в капилярите, което ще разреши безпроблемното консолидиране на биологичния и изкуствения разсъдък. По създание мозъкът ще бъде обвързван с облака. Човек ще може да зададе какъвто и да е въпрос и мозъкът му незабавно ще откри отговора, тъкмо както при търсене в елементарен смарт телефон, само че доста по-бързо и по-лесно. Това ще бъде толкоз естествено, че хората няма да виждат по какъв начин са получили информацията. И въпреки тази вероятност да плаши доста хора, същите опасения са съпътствали телефоните в предишното, споделя Курцвейл.
Визията на Курцвейл за бъдещето е по едно и също време вълнуваща и тревожна. От една страна, евентуалните изгоди са големи. Общият изкуствен интелект може да докара до пробив в медицината, в това число до величие. От друга страна, този „ Прекрасен нов свят “ поражда доста съществени етични и обществени алтернативи. Каква роля ще играят хората в общество, доминирано от изкуствен интелект? Ще станат ли специалностите непотребни и в случай че да, по какъв начин обществото ще се приспособява към тези промени?
Курцвейл допуска, че понятия като универсалния базов приход могат да станат неразделна част от новата обществена действителност, защото изкуственият разсъдък от ден на ден ще замества хората в доста специалности.
Въпреки това той остава оптимист, като твърди, че изкуственият разсъдък ще открие нови хоризонти пред човечеството и ще усъвършенства качеството на живот.
В допълнение към опасността от безработица учените от ден на ден се притесняват, че изкуственият разсъдък може да докара до световна злополука. Проучване от 2022 година демонстрира, че множеството откриватели считат, че този сюжет е доста евентуален. Дори сегашните езикови модели към този момент са способни да причинят огромни вреди посредством разпространение на погрешна информация.
„ Трябва да признаем капацитета на изкуствения разсъдък и да следим развиването му. Въпреки това не е рационално да го отхвърляме изцяло: изгодите са прекомерно обилни. Всички огромни компании обръщат по-голямо внимание на сигурността на своите системи и на сходството им с човешките полезности, в сравнение с основаването на нови технологии, което е позитивно “, споделя Курцвейл.
В последна сметка Сингулярността може и да не настъпи тъкмо по този начин, както предвижда Курцвейл, само че концепциите му ни карат да се замислим за дълбоките промени, които ИИ ще внесе в живота ни.
„ Ние няма да имаме борба с ИИ: ИИ ще влезе в нас. Той ще ни разреши да сътворяваме нови неща, които преди са били невъзможни. Това ще бъде едно фантастично бъдеще “, обобщава футурологът.
Прогнозите на Курцвейл са смели и въпреки че не всеки път са били точни, те уголемяват границите на метода, по който мислим за бъдещето. С наближаването на плануваните от него дати дебатът за сингуларността единствено ще се ускорява. Дали визията му ще се трансформира в действителност, следва да разберем, само че е ясно, че въпросите, които той повдига, са по-актуални от всеки път.