Нов закон във Франция позволява на полицията да активира дистанционно камерите, микрофоните и GPS на смартфоните на гражданите с цел наблюдение
Френското Национално заседание (долната камара на парламента) одобри нов законопроект, който разрешава на полицията да следи от разстояние обвинени лица посредством отдалечено активиране на камери, микрофони и устройства за геолокация на смарт телефоните и други устройства на обвинените. Това се случва, откакто страната беше изправена пред прояви на цивилен безредици след застрелването на младеж от полицията.
Президентът на Франция Еманюел Макрон даже заплаши да спре обществените мрежи, с цел да потуши разпространяването на насилието, откакто министри оповестиха, че платформи като TikTok и Snapchat се употребяват за образуване и поощряване на протестите.
Всички тези дейности по наблюдаване могат да се правят единствено с разрешението на арбитър, като законът не разрешава тези ограничения да се ползват по отношение на публицисти, юристи и други лица с „ чувствителни специалности “. Такива ограничения се позволяват единствено в съответни случаи и се постановат за период до 6 месеца – следенето на геолокацията се ползва единствено за обвинени в закононарушения, наказуеми с минимум 5 години отнемане от независимост. Законопроектът към този момент е признат от Сената (горната камара на парламента), само че преди да влезе в действие би трябвало да бъде утвърден от Националното заседание.
Инициативата мощно разтревожи бранителите на гражданските свободи. Те акцентират, че в документа не се прецизират описите с закононарушения, за които обвинените могат да бъдат преследвани, което значи, че не могат да бъдат изключени злоупотреби. Историята демонстрира, че летвата за сходни ограничения нормално се снижава. Освен това опцията за потребление на функционалностите за следене зависи от уязвимостите в софтуерните платформи на устройствата. Съществува риск правоприлагащите органи просто да се възползват от дупките в сигурността на джаджите, вместо да посочат грешките на производителите им.
Френският министър на правораздаването Ерик Дюпон-Морети увери, че новите пълномощия ще бъдат прилагани от правоприлагащите органи единствено в „ десетки “ случаи годишно – самодейност, която съгласно него е „ надалеч “ от тотално следене. Политикът е уверен, че новият закон ще избави живота на хората.