Фотодокументалната изложба Световният отзвук от Априлското въстание 1876 г.“ беше

...
Фотодокументалната изложба Световният отзвук от Априлското въстание 1876 г.“ беше
Коментари Харесай

Наталия Киселова откри в парламента фотодокументалната изложба „Световният отзвук от Априлското въстание 1876 г.“

Фотодокументалната галерия „ Световният отзив от Априлското въстание 1876 година “ беше открита в Народното събрание.

Експозицията е осъществена по самодейност на съпредседателя на парламентарната група „ Продължаваме промяната – Демократична България “ акад. Николай Денков в партньорство с Държавна организация „ Архиви “, Националната библиотека „ Св. св. Кирил и Методий “, Българската академия на науките и Столична община. Задълбочено е показана историята на българския народен въпрос през XIX век, построяването на националната концепция през революционните комитети и подготовката на самото въстание.

Основен акцент в изложбата е подложен върху делото на Уилям Гладстон като един от бранителите на българската националност след погрома на протеста. Специален посетител на събитието беше неговият правнук – Франсис. Той подари на учениците от столичното 18. приблизително учебно заведение „ Уилям Гладстон “ достоверен портрет на техния патрон.

Събитията в дните от април и май 1876 година демонстрират, че когато са обединени, българите могат да реализират велики каузи, означи ръководителят на Народното събрание Наталия Киселова. Този интервал е знак на напъните на предците ни по време на Българското възобновление за това на картата на Европа да се появи една самостоятелна българска страна и на жаждата им за независимост, посочи тя. Председателят на Народното събрание добави, че отзвукът, който потушаването на въстанието провокира, прекатурва визиите за така наречен Източен въпрос и редица изявени общественици, политици и писатели в Европа обръщат внимание на страданията на българите.

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ акад. Николай Денков акцентира, че е значимо историята от 1876 година да бъде разказана по човешки и по метода, по който са я претърпели участниците в нея. По думите му изложбата няма за цел да бъде архивен отпечатък, като показаните свидетелства са показани в общоевропейския подтекст.

Изложбата е жест на признателност към всички, които подкрепиха раждането на модерната българска страна, посочи ръководителят на Държавна организация „ Архиви “ доцент Михаил Груев. Според него едно от огромните й достолепия е фокусът върху приноса на основни персони в международната общност, които застават на страната на изстрадалия български народ. Доц. Михаил Груев уточни също, че деликатно е проследен както отзвукът от Априлското въстание във Англия, по този начин и приносът на Уилям Гладстон, лейди Емили Ан Странгфорт и редица английски публицисти, които с острото си перо трансформират публичното мнение на Острова.

Директорът на Националната библиотека „ Св. св. Кирил и Методий “ Калина Иванова показа част от включените архивни документи в експозицията. Сред тях са чернова на признателен адрес от български емигранти в Букурещ до съпричастния английски народ и стихотворението „ La voix de la Bulgarie ”, отдадено на Уилям Гладстон.

Мисля, че всеки българин знае за историята на Уилям Гладстон и ролята му за избавление на България през 19 век, сподели английският дипломат у нас Натаниел Копси. Той осведоми, че идната година, когато ще бъдат маркирани 150 години от Априлското въстание, ще бъде показана галерия за ролята на Гладстон и Англия за освобождение на България.

Фотодокументалната галерия „ Световният отзив от Априлското въстание 1876 година “ ще бъде показана обществено на 19 май в пространството на градинката „ Кристал “ в центъра на София.
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР