Потребители алармират за опасна фишинг измама във Facebook
Фишинг машинация, която се популяризира в обществената мрежа Фейсбук, провокира съществени терзания измежду потребителите. Съобщения, които сякаш идват от екипа на Meta AI – притежател на Фейсбук – предизвестяват, че акаунтът на потребителя ще бъде деактивиран в границите на 24 часа, в случай че не се подхващат избрани дейности. Вместо помощ, тези известия водят до загуба на надзор върху профила на потребителя.
Фалшивите известия се изпращат в персоналните известия на потребителите. Те настояват, че профилът на получателя е докладван за нарушение на стандартите на общността и предизвестяват, че акаунтът може да бъде заличен, в случай че не се реагира неотложно. Текстът съдържа линк, показан като „ опция за удостоверение “, който обаче пренасочва към злоумишлен уебсайт.
След като потребителят кликне на линка, хакерите получават достъп до профила му. Те сменят името, профилната фотография и поемат цялостен надзор над акаунта. Това основава опция за по-нататъшно разпространяване на измамата към приятелите и контактите на жертвата.
Вени Марковски, създател на българското Интернет общество, предизвести за измамата в своя Фейсбук профил:
„ ВНИМАНИЕ! Опасен спам – към този момент няколко души ми пишат в последните минути, че са го получили! В никакъв случай не кликвайте върху сходни известия!!! “
Марковски поучава потребителите да бъдат извънредно деликатни и акцентира, че същински известия от екипа на Meta в никакъв случай няма да съдържат линкове, водещи отвън Фейсбук. Той отбелязва и правописни неточности в известията, които издават лъжливия им темперамент.
Как да се предпазим?
За да избегнете хакване на профила си, следвайте тези препоръки:
Не кликвайте върху подозрителни линкове – изключително в случай че те идват от незнайни или подправени профили. Проверявайте източника на известията – същинските известия от Фейсбук или Meta се изпращат от верифицирани профили. Активирайте двуфакторна автентикация – тази функционалност обезпечава спомагателна отбрана за вашия акаунт. Докладвайте подозрителни известия – използвайте опцията за докладване във Фейсбук, с цел да предупредите платформата за лъжливи действия.
Към момента Meta не е излязла с публично изказване за съответната машинация, само че компанията неведнъж е заявявала, че се бори интензивно с фишинг офанзиви. Ако получите известие, което ви наподобява съмнително, най-хубавият метод е да не предприемате никакви дейности и да уведомите платформата.
Фишинг измамите като тази са ориентирани към събиране на персонални данни и кражба на сметки, което може да докара до спомагателни вреди, като корист с финансова информация или разпространяване на злонамерени известия към ваши контакти. Бъдете деликатни и споделяйте тази информация с другари и семейство, с цел да предпазите повече хора от сходни закани.