Фармацевтите искат запазване на хибридния модел за електронни рецепти и

...
Фармацевтите искат запазване на хибридния модел за електронни рецепти и
Коментари Харесай

Фармацевтите искат отлагане на е-рецептите

Фармацевтите желаят опазване на хибридния модел за електронни предписания и отсрочване на новите правила от 1 април. Това стана ясно по време на   един от най-значимите здравни конгреси в годината, който се организира този през днешния ден в столицата.

Състоялата се в НДК 14-а Пролетна конференция под надпис „ Заедно градим мостове “ събра стотици магистър-фармацевти, притежатели на аптеки, лекари и представители на институции от цялата страна. Форумът се утвърди като едно от най-важните събития в здравния календар на годината, където бяха разисквани основни провокации пред системата – от електронното опазване на здравето и достъпа до медикаменти, до бъдещето на фамилните аптеки и новите лечения.

Аделина Любенова, ръководител на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите, уточни, че концепцията от 1 април да влезе напълно електронната рецепта е прибързана.

„ Имаме действителни проблеми с връзката сред системите и това директно визира обслужването на пациентите. Ние считаме, че хибридният модел е работещ механизъм, който ще подсигурява, че няма да връщаме пациенти. “, съобщи Аделина Любенова.

Фармацевтите предизвестиха, че неналичието на техническа подготвеност и синхронизация сред системите може да докара до безпорядък и върнати пациенти.

„ Градим цифровизация, без да сме построили постоянна основа. Това води до ежедневни усложнения, които нарушават достъпа до лекуване. Пътят на таблетката от производителя до пациента се удължава. “, допълни Константин Попов, секретар на ИКМФ и магистър-фармацевт от Ямбол.

Специално внимание беше отделено и на безплатните медикаменти за деца – аптеките поддържат мярката, само че упорстват за изясненост по механизма на финансиране.

„ Ние сме за това децата да получават нужното лекуване, само че сега аптеките са сложени в неразбираема обстановка – не е ясно кой и по какъв начин ще заплати на аптеките. Излиза, че се прави помен с непозната пита – споделя се, че медикаментите са безвъзмездни, само че не се подсигурява възобновяване на разноските към аптеките. “, коментира Пенка Минева, магистър-фармацевт от Пазарджик.

От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите приканиха също за незабавно въвеждане на работеща единна номенклатура, която да отразява действително наличните медикаменти на пазара.

Милена Каменова, притежател на аптеки и магистър-фармацевт от Пловдив, уточни:

„ Липсва главният детайл на електронното опазване на здравето – единната номенклатура. Лекарите разполагат с база данни, в която попадат лекарства, отпаднали от пазара преди години. Това води до определяне на медикаменти, които не могат да бъдат открити, и струпване на напрежение сред доктор, пациент и фармацевт. “

В полемиките участваха и доктор Иван Маджаров – зам.-председател на Българския лекарски съюз, и чл.-кор. проф. доктор Георги Момеков – ръководител на Българското научно сдружение по фармация, които също подчертаха нуждата от синхронизиране на здравната система с действителните потребности на пациентите и медицинските експерти.

Председателят на Комисията по опазване на здравето в 51-вото Народно заседание – проф. Костадин Ангелов, поздрави участниците във форума и акцентира:

„ Подкрепям напъните за създаване на по-добра връзка сред всички участници в системата – лекари, фармацевти, институции. Необходими са работещи политики, учредени на разговор, бистрота и оценка на действителните резултати върху пациентите. “

Форумът бе проведен от водещия дистрибутор на медикаменти „ Стинг “ АД с поддръжката на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите и Алианс Сървиз. В рамките на форума бяха коментирани и бъдещите провокации в региона на дълголетието и достъпа до новаторски лечения.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР