Фармацевти искат запазване на хибридния модел за електронни рецепти и

...
Фармацевти искат запазване на хибридния модел за електронни рецепти и
Коментари Харесай

Фармацевти искат спешно отлагане на изцяло на електронните рецепти

Фармацевти желаят опазване на хибридния модел за електронни предписания и отсрочване на новите правила от 1 април. Становището е разисквано на пролетната конференция „ Заедно градим мостове “, оповестиха уредниците от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.
В събитието са взели участие магистър-фармацевти, притежатели на аптеки, лекари и представители на институции от цялата страна. Те са разискали основни провокации пред системата – от електронното опазване на здравето и достъпа до медикаменти, до бъдещето на фамилните аптеки и новите лечения.
Аделина Любенова, ръководител на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите, уточни, че концепцията от 1 април да влезе напълно електронната рецепта е прибързана.
Имаме действителни проблеми с връзката сред системите и това директно визира обслужването на пациентите. Ние считаме, че хибридният модел е работещ механизъм, който ще подсигурява, че няма да връщаме пациенти, съобщи Аделина Любенова.
Фармацевтите считат, че неналичието на техническа подготвеност и синхронизация сред системите може да докара до безпорядък и върнати пациенти.
По отношение на безплатните медикаменти за деца аптеките поддържат мярката, само че упорстват за изясненост по механизма на финансиране. 
От сектора показват, че липсва главният детайл на електронното опазване на здравето -  единната номенклатура. 
В полемиките участваха и доктор Иван Маджаров – зам.-председател на Българския лекарски съюз, и чл.-кор. проф. доктор Георги Момеков – ръководител на Българското научно сдружение по фармация, които също подчертаха нуждата от синхронизиране на здравната система с действителните потребности на пациентите и медицинските експерти.
Председателят на Комисията по опазване на здравето в Народното събрание проф. доктор Костадин Ангелов съобщи, че поддържа напъните за създаване на по-добра връзка сред всички участници в системата – лекари, фармацевти, институции. Необходими са работещи политики, учредени на разговор, бистрота и оценка на действителните резултати върху пациентите, е показал той, представен в известието. 
Преди дни от Българския фармацевтичен съюз показаха изрично мнение против обезпечаването на медикаменти за дребните обитаеми места посредством мобилни аптеки. По-добрият вид е да се обезпечи превоз за живеещите в дребните или отдалечените обитаеми места до общински център, в който има аптека, сподели магистър-фармацевт Димитър Маринов, ръководител на съсловната организация, по време на полемика за достъпа до медикаменти.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР