Евгений Кънев: Имаме днес младеж, която харесва твърдата ръка за сметка на парламента и законите
Едва 8% от младежите у нас харесвали демокрацията, а съвсем два пъти повече считали, че диктатурата е по-добра форма на ръководство. Дори да има неточност в проучването като методика - пропорциите са ужасяващи.
Ето - това е резултатът от нереформираното обучение след 10.11.1989 година Писал съм и преди - няма по какъв начин едно общество да се развива в канона на една идеология, а в учебно заведение да се преподава друга. Не подобен беше казусът в Царство България. Не подобен беше и при комунизма. И в двата случая учебните заведения преподаваха съгласно Конституцията. А след 10.11.1989 г приехме демократична Конституция, само че в учебно заведение продължи да се преподават комунистическите стандарти чак до преди няколко години, когато стартира някаква плаха промяна. И … като прибавим родителите - в всеобщия случай руски артикули - имаме през днешния ден юноша, която харесва твърдата ръка за сметка на Народното събрание и законите.
Никой не се е сетил - че няма по какъв начин България да се развива по пътя на богатите страни в Европа, само че със остарелия метод на мислене за света без да черпи от други култури и достижения.
Ето ви образец за какво е по този начин. Родители упорствали най-малко половината създатели в учебно заведение да бъдат български. Няма неприятно - само че те били в действителност 2/3 по стратегия.
Е, по какъв начин може единствено с нашите класици от патриархалните времена и създатели от комунизма да подготвяш хора за модерността? За полезностите на демокрацията - закона, правата, словото …
Да, възпитанието в национализъм, а не интернационализъм е основно за триумфа на днешното ни общество. Но кой национализъм?
(1) България е велика - поради предните генерации или достиженията на днешните генерации?
(2) България уважавана от другите нации, поради историята или поради мястото ѝ в актуалния свят?
(3) България е земен парадайс, само че може ли да се живее в него, в случай че едни българи го трансформират в пъкъл за другите българи?
(4) България би трябвало да е признателна на Русия за Освобождението. А каква е била нейната роля за България преди този момент - 1810, 1829, 1873? И по-късно 1885, 1886, 1895, 1913, 1915-1917, 1923, 1925, 1940, 1944? А през днешния ден?
(5) България е свободна - само че по този начин ли е, в случай че свободата е за бандитите, които стават ролеви модели за младите, а законът работи единствено против техните изобличители, които са възприемани за неудачници?
(6) България на предците подарява с достолепие актуалните българи, а те почтени ли са през днешния ден за нея? Равни ли са на другите европейски нации?
А евентуално поради това младите не харесват демокрацията. Бъдещето, което чакахме, е в действителност поело към предишното.

