ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Алкохолът - изкушение и отрова

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.

Археолозите считат, че хората пият алкохол от хилядолетия. За това свидетелстват находки от Китай, които са на сред седем и девет хиляди години, споделя АРД. Алкохолът се е произвеждал от плодове, ориз или пшеница благодарение на дрожди. И се трансформирал в шлагер.

Алкохолът замества водата, в случай че тя не става за пиянство

Едно от обясненията за интереса към алкохола в предишното е неналичието на чиста питейна вода. " Тя непрекъснато е била нечиста с бактерии ", споделя фармакологът професор Грегор Фурман от университета " Фридрих Александър " в Ерланген и Нюрнберг. " Но в случай че водата ферментира, т.е. от нея бъдат направени бира или вино, тя става чиста и затова - безвредна ", добавя той.

Алкохолът се трансформира в полезност. " Понякога е бил употребен като платежно средство, различен път - като заплащане ", споделя Габриеле Колер, професорка по психиатрия в университета " Лудвиг-Максимилиан " в Мюнхен.

Ето по какъв начин въздейства алкохолът на тялото

Какво обаче прави напитката толкоз привлекателна? Етанолът - химичното му име - въздейства главно върху действието на три невротрансмитера в мозъка: гама-аминомаслената киселина (ГАМК), допамина и глутамата. Те имат многостранни резултати, изяснява Фурман. " ГАМК има успокоителен резултат. Глутаматът покачва бдителността, а допаминът ни прави щастливи. "

" Етанолът обаче се трансформира в отрова в тялото ни ", акцентира Сали Марлоу от Кралския лицей в Лондон, която от години изследва въздействието на алкохола върху здравето. " В черния дроб алкохолът се трансформира в ацеталдехид, а това е доста токсично вещество, което по-късно се популяризира на всички места посредством кръвта ", изяснява тя. Затова Германското сдружение по хранене и Световната здравна организация (СЗО) споделят, че " не съществува безрисково количество и безвредна консумация ".

Според проучване на СЗО над 200 заболявания са свързани с несъразмерната консумация на алкохол. Сред тях са болести на черния дроб, на кръвоносната и нервната система, деменция, меланхолия и тревожни разстройства. По данни на Германския център за проучване на рака алкохолът носи главната виновност и за към 20 000 нови онкологични болести годишно, което го трансформира в главен рисков фактор дружно с наднорменото тегло и тютюнопушенето.

Коварството на пристрастяването

Алкохолът също така е мощно пристрастяващ, напомня АРД. " Най-големият проблем при зависимостта е, че човек не я осъзнава, а продължава да си споделя: " Всъщност нямам проблем ", изяснява психиатърката Колер. " Имам възприятието, че колкото по-зависими са хората, толкоз по-малко осъзнават, че са подвластни. " Прекомерната консумация на алкохол води и до обществени последствия - принуждение, транспортни катастрофи, инвалидизиране и неспособност да се работи. Актуално проучване разкирва, че вредите за немското общество от потреблението на алкохол са над 57 милиарда евро годишно.

Но алкохолът извършва и тъкмо избрани функционалности в обществото: " Той работи като обществена взаимозависимост ", споделя професор Марлоу. Проучванията демонстрират, че след няколко глътки водка хората по-лесно стартират диалози с непознати и се смеят повече. Консумацията на алкохол от хилядолетия се свързва с празненства и ритуали, с чувството за общественост и общуването като цяло.

Философът Роберт Пфалер от Университета за изкуства и дизайн в Линц разказва алкохола като " трансгресивна субстанция ", която ни оказва помощ да прекосяваме граници. Обикновено внимаваме да спим задоволително, да си почиваме задоволително и така нататък Но в моментите, в които честваме, забравяме това и сме склонни да бъдем доста по-разточителни с ресурсите си. "

Забраните предизвикат митинги и бойкот

Политиците непрекъснато се пробват да лимитират алкохолната консумация, само че рестрикциите постоянно се натъкват на опозиция. Един от образците е Мюнхенската бирена гражданска война, когато през март 1844-а година жителите подвигат протест поради повишаването на бирата при крал Лудвиг Първи.

Кампаниите против алкохола способстват даже за паденето на политически системи - като акцията на Горбачов в средата на 80-те години на предишния век, която среща всеобща опозиция. " Ясно е - хората вземат решение, че положителният им живот е заплашен ", споделя Пфалер. " Това е един тип последният бастион на осъзнаването, че сме човешки същества, а не машини или работни коне, които са на света единствено, с цел да се трудят. "

В множеството европейски страни обаче хората към този момент пият по-малко: потреблението на чист алкохол на глава от популацията е намаляла от съвсем 13 литра през 1980-а до 9,8 литра през 2024-а година. Габриеле Колер изяснява това с нарасналата осведоменост на хората за заплахите от използването на алкохол.

Въпреки това изследователката Марлоу към момента вижда огромна потребност от спомагателни ограничения: " Като общество желаеме да се любуваме на изгодите от алкохола, а за проблемите упрекваме обособените хора ". Единствените ефикасни ограничения против несъразмерната консумация на алкохол са известни от дълго време: " Намаляване на достъпността, увеличение на цените ". На доста места обаче те се натъкват на отпор.

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР