ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Максимум 440 евро: колко получават бежанците в Европа

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.

В Германия бежанците получават най-големи помощи, заради което нямат и особени тласъци да работят. А по какъв начин е във Франция, Полша и Дания?

Най-добри условия на претендентите за леговище дава Германия, демонстрира относителен разбор, квалифициран от ARD. Данните сочат, че във Федералната република те получават по 441 евро на месец, от които 196 евро джобни пари и 245 евро за артикули от първа нужда като храна.

Кандидатите за леговище във Франция също получават по 440 евро месечно, в случай че не са настанени в лагер. В противоположен случай страната ги подкрепя с 210 евро. В Дания към сумата за настаняване се прибавят 236 евро, а в Полша търсещите леговище получават единствено настаняване и храна - не и финансова помощ.

В Германия претендентите за леговище с утвърдени молби получават обществена помощ - така наречен Bürgergeld. Стандартната ставка сега е 563 евро на човек, плюс разноските за жилище, отопление и наложително здравно обезпечаване. Във Франция лицата с приет статут на бежанци получават сходно обезщетение - Revenu de solidarité active (RSA), само че без помощ за наема. В Дания размерът на компенсацията е 882 евро, в това число за наем. Полша заплаща минимум - към 160 евро.

Германия дава и най-хубавите условия за отхвърлените претенденти за леговище, написа немската обществено-правна медия. В края на 2024-а в Германия е имало към 221 000 чужденци, които кардинално са били задължени да изоставен страната, само че 179 000 са били " толерирани " - т.е. към тях се демонстрира толерантност и не им се постанова да напущат. След 36 месеца Германия дава на отхвърлените претенденти за леговище с толериран престой компенсации, сходни на тези на немските получатели на обществени помощи: Bürgergeld, помощи за жилище и отопление и наложително здравно обезпечаване, напомня ARD. Във Франция пък отхвърлените лица неотложно остават без помощи - там разбиране толериран престой няма.

В Дания - единствено храна и настаняване в лагер за депортиране

Докато в Германия предходната година са подадени към 250 000 молби за леговище, в Дания за същия интервал са кандидатствали единствено към 2300 души, от които едвам 860 са получили леговище. Причината за това е строгата политика за даване на леговище на държавното управление на министър-председателя Мете Фредериксен, показва ARD.

Но най-важното е, че убежището в Дания е лимитирано във времето. Това значи, че мигрантите могат да изгубят разрешението си за престояване даже след доста години, прекарани в Дания, в случай че управляващите решат, че са налице условия за тяхното връщане в родината им.

Ситуацията с отхвърлените претенденти за леговище в Дания е сходна на тази във Франция. " След като молбата за леговище бъде отхвърлена, би трябвало непринудено да се взе участие в подготовката за връщане назад в родината, с цел да продължи приемането на финансови помощи ", коментира кореспондентът на немската медия в Копенхаген. " На отказващите да се върнат им стопират парите и ги изпращат в лагер за депортиране, където те имат право единствено на облекла и храна. Отнема им се и опцията за образование или работа ", добавя немската обществено-правна медия.

Какво е ситуацията с бежанците от Украйна?

Принципно правните условия за бежанците от Украйна във всички страни от Европейски Съюз са сходни: те могат да живеят в приемната страна без процедура за даване на леговище, интегрират се в здравната и обществената система и им се позволява да стартират работа незабавно.

Според неотдавнашно изследване на фондация " Бертелсман " обаче предходната година единствено 30 % от хората в трудоспособна възраст с украински паспорт са работели в Германия. В Обединеното кралство, Швеция, Дания и Нидерландия този индикатор доближава 56 на 100, а в Полша и Чехия даже надвишава 60 %.

Според Дитрих Тренхард, създател на изследването, немската тактика за потребление на езикови и интеграционни курсове за обезпечаване на работа на бежанците се е провалила. Причините за това са две: Първо, посещаването на тези курсове лишава прекалено много време, и второ (а това е главната причина), до момента са приети прекомерно малко професионални квалификации: " Това пречи на бежанците да работят по специалностите си като лекари, учители, фармацевти или други, без значение дали към този момент са научили немски или не ".

Полша: огромен финансов напън и малко администрация

Наред с Германия, Полша е една от главните страни, приемащи украински бежанци. Приоритет там не е проучването на езика, а интеграцията на пазара на труда. Според Кристин Йоахим от студиото на ARD във Варшава една от главните аргументи, заради които бежанците в Полша намират работа по-бързо, в сравнение с в Германия, е, че финансовият напън е по-голям. " Защото финансова помощ от полската страна съвсем няма или тя е лимитирана във времето. " Освен това в Полша професионалните квалификации се признават по-бързо и с по-малко администрация, в сравнение с в Германия.

Очевидно е и друго: в Полша бюрокрацията за започване на бизнес е по-малко. До края на 2022-а година украинците в Полша към този момент са били основали 10 000 компании - фризьорски салони, салони за хубост, компании за ремонт и строителство, както и софтуерни компании. 28-годишната Лера Рума да вземем за пример, която е във Варшава от три години, единствено два месеца след идването си е разкрила първия си салон за хубост. Междувременно салоните ѝ към този момент са три, а чиновниците - повече от 100, написа ARD.

Тя не е кандидатствала за финансова помощ, само че е могла да стартира отначало бързо и небюрократично. " Можех да отида в Германия и да пребивавам от обществени помощи, само че в Полша ми харесва доста повече ", споделя младата предприемачка.

Един от резултатите от бързата интеграция на пазара на труда: до 2023-а година полската страна към този момент е събрала от бежанците от Украйна повече налози, в сравнение с е похарчила за тях.

По-лесно признание на професионалните квалификации

Говорителят по вътрешната политика на парламентарната група на ХДС-ХСС Александър Тром съобщи пред АРД, че задължените да изоставен страната, което за него включва и толерираните лица, към този момент не би трябвало да получават никакви държавни помощи, с изключение на " легло, самун и сапун ". Процедурите за признание на специалности също би трябвало да бъдат опростени, а новопристигащите украинци, бягащи от войната, би трябвало първо да получават помощи като претенденти за леговище, а не напряко обществени помощи, безапелационен е той. Тези, които работят бързо, се интегрират по-добре и научават немски език на работното място, даже и без дълъг езиков курс преди този момент, прибавя представителят на консерваторите, които се чака да оглавят новото съдружно ръководство на страната.

Техният хипотетичен сътрудник във властта - немските социалдемократи - имат сходни визии. Говорителят на фракцията им в Бундестага по въпросите на вътрешната политика Себастиан Хартман се разгласи за това в бъдеще съществуващите професионални квалификации да се признават по-лесно, в сравнение с е сега: " Основен приоритет би трябвало да бъде всички, които могат да работят, бързо да си намерят подобаваща работа ".

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР