ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Шокът с цените в България: какви са причините?

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
Коментар от Емилия Милчева:

“Пролетният” длъжностен кабинет на Румен Радев се къпеше в утвърждение и възхита, на есенния обаче му запари под краката. С изключение на трима министрите в него са си същите. Какво се е трансформирало? От политическа позиция - спад на априлския възторг, обвързван с партиите, от които жителите чакаха смяна и коалиране за постоянно държавно управление. От икономическа - скок на цените на силата и горивата, провокирал серпантина от повишаване на артикули и услуги, което значи по-труден живот за хората и непланирани високи разноски, само че и банкрути за бизнеса. Така в България се насложиха три рецесии - към пандемията се прибавиха политическата неустойчивост и енергийната стихия.

Протести в навечерието на избори

Обществено неодобрение преди избори е измежду най-големите страхове на всяка власт. Особено в най-бедната страна от Европейски Съюз с най-вече енергийно небогати семейства. Особено с контактите с някои бизнеси, които има управлявалата цяло десетилетие партия ГЕРБ. А поради изборите, чиято периодичност тази година изнерви българите, служебното държавно управление се пробва да потуши надигащия се яд с обещания за още държавна помощ.

Броени дни преди планувания за вторник народен митинг на превозвачи и ресторантьори общественият министър Гълъб Донев даде обещание на работодатели мярката 60/40 да бъде удължена до края на годината. Но бизнесът упорства тя да се върне в предходния дизайн, при който помощи в размер на 60% от заплатата и осигуровките на служащия употребиха компании със спад на оборота от 20%. Преди три месеца служебният кабинет го промени и мярката стана 50/50 за компании с 30% спад на приходите и 60/40 за тези с над 40%. Не е реализирано единодушие мярката да се резервира и за по-ниския предел, защото се изисква нотификация от Брюксел. Освен това искане превозвачи упорстват и за връщане на акциза върху горивата, както е при земеделските производители. Протестиращите ще блокират основни кръстовища и граничните пунктове, за няколко часа стопират и междуградски пътнически транспорти.

В същото време служебният кабинет обезверено търси по какъв начин да компенсира бизнеса поради скъпия ток, който купува от свободния пазар, и по какъв начин да разшири обсега на подпомаганите с помощи за отопление отвън актуалните близо 300 000 семейства. Още повече, че тези схеми би трябвало да бъдат продължени и от постоянното държавно управление след изборите на 14 ноември. Напрежение назрява и в столичния градски превоз, чиито загуби порастват поради намаляването на пасажерите и увеличените 2,4 пъти разноски за електрическа енергия на метрото. За всички превозвачи в актуализацията на бюджета са заложени 40 милиона лв., само че метрото и електротранспортът не са били планувани, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова и също изиска “справедлива компенсация”. Има и друга причина: през юли 2019 година Столична община и синдикатите в градския превоз се договориха заплатите да порастват с по 10% в идващите три години - т.е., до 2022. В сегашния миг осъществяването на контракта е непостижимо.

Въпреки че цената на тока за бизнеса означи скок от 250% още през лятото, а по-късно продължи възхода си и през септември, Народното събрание не се и опита да омекоти удара - и се разпусна незабавно откакто утвърди актуализацията на бюджета. Най-големите работодателски организации заплашиха с народен митинг още през август, само че към този момент са подготвени да го създадат - в случай че обещаните от служебния министър председател Стефан Янев ограничения не ги удовлетворят.

Енергиен ураган

Шокът с енергийните цени удря освен България, а цяла Европа. Причините са известни - внезапното покачване на цените на съветския природен газ и климатичните цели, които си е сложил Европейски Съюз за понижаване на въглеродните излъчвания с 55% до 2030 и цялостна декарбонизация до 2050 година (т.нар. Зелен преход). Към тях обаче се прибавят и характерни за България утежняващи фактори.

Първо: квотите за CO2 надвишиха 60 евро/тон, което оскъпи доста себестойността на създавания от въглищните централи ток - повече от 240 лв. за MWh, а те обезпечават над 40% от електрическата енергия. Въпреки настойчивостта на Европейската комисия, ГЕРБ просто трансферира решението за проекта и графика за затварянето им на идната власт, само че служебният кабинет по този начин и не се осмели. Не посмяха и политическите сили в последните два Народното събрание - все поради изборите. Синдикатите са мощни измежду работещите в Маришкия басейн енергетици и миньори и бранят централите на въглища (и техните собственици).

Второ: ускориха се подозренията по отношение на активността на енергийната борса, за която от 2017 насам най-големите работодателски организации настояват, че има картел за цените. Монополисти на борсата са държавните енергийни сдружения - за м.г. да вземем за пример АЕЦ “Козлодуй” е осигурила 56,6% от електрическата енергия, търгувана на този пазар в сегмента “Ден напред”. Бизнесът упорства да получи отплата за високите цени на тока на свободния пазар точно посредством свръхпечалбата на АЕЦ. Преди дни екипи на ДАНС и Министерство на вътрешните работи иззеха документи от борсата поради инспекция на прокуратурата за спекулативни покупко-продажби. В същото време обединяването на пазарите “Ден напред” е осъществено с Гърция, само че не и за Румъния, откъдето се разчита за импорт на по-евтин ток.

Трето: България е все по този начин подвластна от съветския природен газ, който нараства непрестанно - за септември цената му доближи 69,4 лева./MWh без такси и налози, което е над три пъти повече от септември предходната година. Анализаторите на газовия пазар предсказват още по-скъпо парно и топла вода от 1 януари, откакто цените им към този момент бяха нараснали от 1 юли. Това значи, че в границите на този отоплителен сезон сметките на семействата ще набъбнат на два пъти и то стремглаво. Въпреки контрактуваните годишно 1 милиарда куб.м. газ от Азербайджан, което съставлява ⅓ от годишното ползване, в България сега влиза четирикратно по-малко количество. Основната причина е, че не е подготвена газовата връзка с Гърция. Отново има нов период за стартирането ѝ - юли следващата година.

Четвърто: енергетиката е към момента под контрола на ГЕРБ. Министърът на енергетиката Андрей Живков не е деятелен като сътрудниците си и не посмя да промени наследения модел. Въпреки апелите за оставка, към този момент Живков пази поста си, а управителните органи на държавната енергетика са все по този начин назначения на ГЕРБ. Същите, които забавиха интерконектора с Гърция 12 години. Същите, които изгубиха пътната карта за развиване на газопреносната мрежа, подписана с “Газпром”. Същите, обезпечили милионите за “студен резерв” за централите на Доган и Ковачки.

Заради безценен ток и висока инфлация в България е падало не едно държавно управление. Служебното никой не може да го помръдне, само че идващото към този момент не може да си зарови главата в пясъка.

Бел.ред.
2 509 864 българи обявиха на, че депутатите би трябвало да се избират на мажоритарни избори в два тура, само че политическия хайлайф и неговите кукловоди не разрешават това да се случи, а в техните медии тематиката е табу.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР