Европейският шампион Словения победи световния шампион Испания с 95:87 (20:24,

...

Дончич и компания пречупиха световния шампион на Токио 2020

Европейският първенец Словения победи международния първенец Испания с 95:87 (20:24, 21:20, 27:26, 27:17) и приключи преди всичко в Група "С " на олимпийския шампионат по баскетбол.

Словенците записаха трета поредна победа в предварителната фаза, а за звездата им Лука Дончич това бе 16-и триумф в 16 мача с националната фланелка в публични срещи.

Двубоят в "Сайтама Супер Арена " беше доста равносилен, като словенците измъкнаха успеха безусловно в последната една минута.

През първото полувреме Испания беше тимът, който имаше самодейността, а при започване на второто полувреме международните първенци поведоха с 12 точки при 57:45.
Разликата обаче не пречупи словенския състав, който със серия от 8:0 точки изравни за 68:68 тъкмо преди края на третата четвърт.

В последните 10 минути двата отбора размениха на няколко пъти водачеството. 2:35 минути преди края тройка на Клемен Препелич даде преднина на Словения от 86:85. Още два наказателни удара от страна на Препелич и два на Зоран Драгич в последните 14 секунди на мача подсигуриха успеха на европейските първенци.

Влатко Чанчар бе най-резултатен за спечелилите с 22 точки. 16 точки вкара Майк Тоби, с 15 остана Препелич, а Лука Дончич, който непрекъснато бе дублиран от гардовете на Испания, приключи с 12 точки, 14 битки и 9 асистенции. За Испания с 18 точки най-полезен бе Рики Рубио, а Алберто Абалде прибави 12.

В другия мач от групата Аржентина стигна до елементарен триумф с 97:77 (26:16, 20:22, 19:15, 32:24) над Япония и си обезпечи класиране на четвъртфиналите.

За международните вицешампиони 41-годишният Луис Скола осъществя 23 точки, Факундо Кампацо прибави 17, а с 16 приключи Габриел Дек.

За японците, които отпадат от шампионата с три загуби, Юдай Баба вкара 18 точки, а 17 осъществя Юта Уатанабе.

По-късно през днешния ден посредством чоп ще бъдат избрани двойките за четвъртфиналите. Мачовете са на 3 август.