Европейският съюз, който традиционно има водеща роля в глобалната търговия,

...
Европейският съюз, който традиционно има водеща роля в глобалната търговия,
Коментари Харесай

Европа трябва да освободи търговията, за да е в глобалната надпревара

Европейският съюз, който обичайно има водеща роля в световната търговия, е на кръстопът за своето икономическо бъдеще. Само с решителни промени Европа може да резервира световната си позиция и тежест. Във време на възходящи геополитически провокации, поръчката за  постигане на софтуерен суверенитет и продължение на  прехода към зелена стопанска система, шансът за триумф зависи от това Европейски Съюз да заложи на пазарно насочена комерсиална тактики за търговия.
Преориентиране към пазарно насочен метод
Икономиката на Европейски Съюз продължава да е мощно отворена и да разчита на достъп до интернационалните пазари, само че в случай че сегашните трендове се запазят, Европа ще основава едвам 10% от световния Брутният вътрешен продукт към 2050 година  Противно на мощната реториката за протичаща се деглобализация, международната търговия продължава да пораства през последните години.  Европейски Съюз може да се възползва сполучливо от растежа в доста от бързо разрастващите се стопански системи в случай че схване по-гъвкави, пазарно насочени политики. Вместо да залага само на стопанска автономност, Европейски Съюз следва да предизвиква диверсификация в  търговските си сътрудници и да понижи разноските за съблюдаване на регулациите, които лимитират конкурентоспособността на дребните и междинни предприятия (МСП). Съчетаването на тези политики с преформатиране на „ зелената договорка “ на база на пазарни подходи и икономическа рационалност може да подтиква вложения и повече работливост на промишлеността.
Технологичен суверенитет с пазарен баланс
Стремежът към софтуерен суверенитет е значим за цифровата сигурност на Европейски Съюз, само че би трябвало да бъде уравновесен с правилата на отворения пазар. Законодателни актове за отбрана на персоналните данни, цифровите пазари и цифровите услуги постановат обилни административни тежести върху предприятията, изключително върху МСП, което понижава тяхната конкурентоспособност. Законодателният акт за чиповете от 2023 година е образец за опит да се понижи външната взаимозависимост, само че рискува да сътвори свръхпроизводство и търговски спорове с водещи сътрудници по веригата на стойността 
Премахване на комерсиалните бариери
Въпреки че Европейски Съюз  отвореността си в международната стопанска система, индикаторите за независимост на търговията сочат утежняване както във връзка с налаганите мита, по този начин и при  нетарифните регулаторни бариери. Бавните и комплицирани процеси при договаряне на съглашения за свободна търговия (ССТ) попречват развиването на нови стопански партньорства. За да се ускори либерализацията на търговията, анализът предлага:
Ускоряване на процеса по договаряне и ратификация на ССТ;По-ефективно потребление на Съда на Европейски Съюз за превъзмогване на вътрешните блокажи;Официализиране на краткотрайни търговски ограничения, сходни на тези с Украйна, в устойчиви съглашения.Баланс сред зелена политика и конкурентоспособност
Въвеждането на механизма за поправяне на въглеродните излъчвания на границата (CBAM) е основна стъпка към понижаване на въглеродния отпечатък, само че използването му изисква оптимизация. Предприятията, изключително вносителите, са изправени пред високи административни разноски, а конкурентоспособността на експортьорите е застрашена от по-високите разноски за въглеродни излъчвания по отношение на задграничните съперници. Европейски Съюз би трябвало да:
Намали административната тежест за бизнеса;Разшири обсега на безплатните квоти за въглеродни емисии;Въведе механизъм за отстъпки при експорт за въглеродно интензивните браншове.
Особено внимание изисква селското стопанство, което е изправено пред двойно предизвикателство: високи екологични условия и засилена конкуренция от страни с по-леки регулации. Европейски Съюз би трябвало да се стреми към постепенна промяна на общата селскостопанска политика посредством унищожаване на неефективните дотации и поощряване на нововъведенията за стабилно развиване.

Пазарно насочените промени в комерсиалната политика на Европейски Съюз са от значително значение за подсилване на конкурентоспособността му в динамичната световна стопанска система. Чрез поощряване на отворен, еластичен и новаторски метод Европейски Съюз може да затвърди позицията си като основен състезател в интернационалната търговия и да реализира резистентен стопански напредък.

Източник: Институт за пазарна стопанска система
световна конкуренция търговия световна търговия свободна търговия икономическо бъдеще икономическа активност
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР