Европейският съюз и САЩ налагат по-високи мита върху вноса на

...
Европейският съюз и САЩ налагат по-високи мита върху вноса на
Коментари Харесай

Евтини китайски електромобили заливат пазара

Европейският съюз и Съединени американски щати постановат по-високи мита върху вноса на електрически транспортни средства, създадени в Китай, само че това не стопира производителите в азиатската страна да заливат пазара с евтини електрически автомобили, показват анализатори. 

Китайската компания за електрически транспортни средства " Зийкр " (Zeekr) разгласи, че през този месец ще пусне своя първи автомобил с нараснала проходимост  (SUV). Той ще се продава с над 1400 $ по-евтино от електрическите автомобили от модела " Модел Уай " (Model Y) на американската компания " Тесла " (Tesla).

" Зийкр " възнамерява да доставя своя модел в целия свят до края на годината. 

Китайският авто колос " Джийли " (Geely), който има " Зийкр ", разгласи, че през август е продал общо 181 229 транспортни средства. Това съставлява покачване с почти 21 % по отношение на година по-рано, показва профилираното издание " Маркет Скрийнър ".
Друг китайски производител - " Нио " (Nio), стартира да постанова електрическите коли, основани от неговото поделение " Онво " (Onvo). Те са по-евтини от аналогични модели на други марки и са предопределени за клиенти с по-скромни финансови благоприятни условия. В края на предишния месец бяха открити 105 фирмени магазина на " Онво ". Предвидено е в тях да се оферират колите от серията L60, които също са с висока проходимост (SUV).

От своя страна китайската компания за електрически коли " Спън " (Xpeng) разгласи в края на август, че е почнала лимитирани доставки на пазара на новия си всеобщ модел " Мона Ем 03 " (Mona M03). Тази електрическа кола се продава в Китай на цена, равняваща се на под 20 000 $. 

" Спън " е продала 14 036 електрическия автомобил през август, което се оказва най-успешния месец за компанията от началото на тази година.
Миналият месец е бил доста сполучлив и за китайската автомобилостроителна компания Би Уай Ди, (съкратено от " Build Your Dreams " или " Изградете вашите фантазии " - бел. ред.). Тя разгласи, че е продала рекорден брой коли през август.
Продажбите, осъществени от производителя на електрически и хибридни коли, са нарастнали с 30 на 100 по отношение на август 2023 година до 370 854 коли. Сред тях 31 451 са продадени отвън Китай.
 istock istock
Общият брой на колите, осъществени от Би Уай Ди на пазарите отвън азиатската страна от началото на 2024 година, е достигнал 264 869 коли. Това съставлява покачване по отношение на същия интервал на 2023 година, когато китайският производител е продал в чужбина 242 765 електрически и хибридни автомобила. 

Ако продажбите на Би Уай Ди се запазят с този ритъм, то до края на годината компанията ще е продала на пазарите отвън Китай малко под 400 000 коли, сочат оценките на Си Ен Би Си.

Автомобилите с хибридно задвижване (на които са инсталирани както електрически мотори, по този начин и мотори с вътрешно горене) са главен фактор за нарасналите продажби на Би Уай Ди. Те бележат растеж от 48 на 100, до момента в който продажбите на колите, задвижвани единствено с електрическа енергия от акумулатори, са се повишили с съвсем 12 на 100.

Как ще се отрази на европейския консуматор, в случай че Европейска комисия наложи мито на евтините китайски артикули

Близо две трети от всички коли, продадени от Би Уай Ди през август 2024 година, са били с хибридно задвижване.

От своя страна производителят на смарт телефони, основан в Китай, " Сяоми " (Xiaomi), който в края на предишния месец показа първия си електрически автомобил, заяви, че през август е доставил на пазара над 10 000 коли. 

Лий Юн, създател и основен изпълнителен шеф на " Сяоми ", разгласи в средата на юли, че до края на ноември компанията възнамерява да достави на пазара 100 000 от своите електрически седани Ес Ю 7 (SU7). Това значи, че " Сяоми " би трябвало да доставя приблизително по минимум 16 000 автомобила месечно, показва Си Ен Би Си. 
 istock istock
Китайската компания " Сяоми " стартира всеобщо да предлага на пазара електрическите седани Ес Ю 7 през април. Цената им е с към 4000 $ по-ниска от тази на електрическите автомобили на " Тесла " от серията " Модел 3 " (Model 3).
Същевременно компанията " Ли ауто " (Li Auto), известна най-много със своите електрически автомобили с продължен пробег при една зареждане на батерията, разгласи, че през август е доставила на пазара 48 122 коли. Това съставлява спад по отношение на рекордните 51 000 електрически автомобила, доставени през юли. 

Друг китайски производител на електрически коли - " Айто " (Aito), който употребява технология на корпорацията " Хуавей " (Huawei), разгласи, че е доставил на пазара 31 216 коли през предишния месец. Това съставлява покачване с над 10 000 електрическия автомобил спрямо юли.  " Хуавей " продава комерсиалната марка и патентите на " Айто " на автомобилния производител " Серес " (Seres) за 2,5 милиарда юана ( към 352,5 млн. долара), отбелязва Си Ен Би Си.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР